אבטחה במציאות משתנה – ריאיון עם תנ"צ מוריס חן

בראשית השנה כינס רח"ט אבטחה את מנהלי הענף לכנס ארצי תחת הכותרת "אבטחה במציאות משתנה" ופחות מחודש לאחר מכן פרצה מגפת הקורונה לחיינו. לאחר קרוב לשנתיים בתפקיד ולקראת שנה חדשה ומאתגרת במיוחד  ערכנו ראיון מקיף עם ראש חטיבת האבטחה, תנ"צ מוריס חן. 

ראיין וערך – עירד גיל

הריאיון עם תנ"צ מוריס חן התקיים במשרדי החטיבה בירושלים בראשון לספטמבר ולפיכך בחרנו להתחיל את שיחתנו על מערך האבטחה של מוסדות החינוך שבאחריות ישירה של משטרת ישראל.

"היום הראשון בספטמבר וכ-2.5 מיליון תלמידים חזרו הבוקר ללימודים ולנו משטרת ישראל/חטיבת האבטחה יש אחריות ישירה לאבטחה של מערך זה. לפני כשעה סיימנו ביקורת ברמה הארצית ואני שמח לומר שהבוקר התייצבו לעבודה מעל 4500 מאבטחים, להוציא הרשויות שהוגדרו 'אדומות'. זו הזדמנות לומר יותר ממילה טובה לקב"טי הרשויות ולמשרד החינוך על העבודה הטובה שביצעו בהכנה לפתיחת שנת הלימודים".

בריאיון הראשון שקיימנו עם כניסתך לתפקיד ציינת את הצורך בשינוי תפיסת האבטחה במוסדות החינוך שבמידה רבה ובהיותו מערך האבטחה הגדול במדינה, משמש כ"סמן ימני" למערך כולו. האם אכן בוצע שינוי זה?

"מוסדות החינוך הם אחד הנושאים המרכזיים העומדים על הפרק בכל הקשור לטיוב תפיסת האבטחה ואני יכול לומר שכבר היום 38 רשויות פועלות במתכונת אבטחה מדלגת הנותנת מענה גם לגני הילדים. לדעתי, כך צריך להיות בכל בתי הספר וגני הילדים. הדגשתי את המילה 'טיוב' כי אני מאמין שבמסגרת התקציב, בסך חצי מיליארד שקלים, העומד לרשותנו אנחנו יודעים ויכולים להגן טוב יותר על הילדים בשילוב נכון בין אבטחה מדלגת לאבטחה נייחת. באותן 38 רשויות זה עובד נהדר ואני מעוניין להרחיב תפיסה זו לכל הארץ. הנושא עלה לאחרונה בדיון מ.מ מפכ"ל וסוכם שנצא לדרך לאחר שנקבל הנחות עבודה מהמשרד לביטחון פנים בתאום משרדי הממשלה הרלוונטיים".

האם באותם מקומות שבהם תהיה אבטחה מדלגת לא יוצב מאבטח בכניסה?

"יהיה מאבטח בדוגמת בודק ביטחוני. במתחם בו יש מספר בתי ספר או גנים צמודים יוצב מאבטח בעל הכשרה גבוהה יותר, הכול בכפוף לניתוח מדוקדק שיבוצע עם הרשות. המאבטח יקבל גיבוי מאנשי האבטחה המדלגת שהם בעלי הכשרה גבוהה מהקיים היום. תפיסת עולמי היא איכות על פני כמות ואני לא מתרגש מרגולציה, במציאות של היום היא אף מתבקשת".

מהי עמדת וועדי ההורים לרעיון הורדת המאבטח מבתי הספר הבודדים? 

"התשובה תפתיע אותך. באותן 38 רשויות שעברו לאבטחה מדלגת על חשבון מאבטחים נייחים ההורים בירכו  על השינוי, הרי זה נותן מענה גם לילדי הגנים במקום מגוריהם.  כאשר אפשר להוכיח שהאבטחה איכותית יותר – זה מתקבל. הכל במסגרת ניהול סיכונים מחושב".

לאחרונה נחשפו מספר אירועים קשים של פגיעה בילדים ע"י צוות הגן. כיצד משטרת ישראל מסייעת למגר תופעה זו?

"בכל אותם מקומות בהם מדווח ו/או קיימת סכנה של פגיעה בחפים מפשע המשטרה פותחת בחקירה. נכון לבצע הרתעה ומניעה באמצעות התקנת מצלמות אבטחה ועוד. במקומות בהם יש מצלמות אנחנו מגיעים מהר יותר לחקר האמת. הנושא חונה אצל משרד החינוך והרשות המקומית".

מאבטחים במקומות רבים, ובין היתר במוסדות החינוך, נדרשים למשימות כגון בדיקות חום, רישום נכנסים ועוד ואין ספק שזה בא על חשבון עבודת האבטחה. כיצד אתה מתייחס לנושא?

"בשל מציאות הקורונה נכפה עלינו לבצע מטלות נוספות שכן אנחנו (מערך האבטחה) חלק ממערך החירום הלאומי, גם אם המטלות לא לרוחנו. אנחנו, כמובן, צריכים לוודא שעבודת האבטחה לא נפגעת בשל אותן משימות נוספות. אני יכול לומר לך שעצם העובדה שהמדינה קיבלה החלטה כבר בתחילת המשבר שכל מערך האבטחה האזרחי יהיה חלק מהמערך החיוני של המדינה ושיתאפשר לו לנוע ללא הגבלה, מוכיחה, שוב, שהאבטחה היא מרכיב חשוב בתפיסת הביטחון הלאומי".

כנס האבטחה שהובילה החטיבה בראשית השנה עמד בסימן הצגת "תפיסת האבטחה" במציאות משתנה. מהי תפיסת אבטחה בעיניך?

"ב-20/1 השנה קיימנו כנס ראשון תחת הכותרת 'אבטחה במציאות משתנה' והצגנו את תפיסת האבטחה של משטרת ישראל הנוגעת ברכיבים החשובים בהם נתמקד ולאן אנחנו מכוונים בחמש עד עשר השנים הבאות. מבין 900 אנשי אבטחה שהיום באולם אף אחד לא יכול היה לדמיין אז שהמציאות תשתנה כעבור חודש/חודשיים במגפת הקורונה. לא מפתיע אותי שלמרות המשבר הקשה, התפיסה לא משתנה ומדובר בתהליך ארוך טווח שכל מערך האבטחה האזרחי והקברניטים צריכים ונדרשים להיות שותפים לו – הסדרת חקיקת חוק שירותי האבטחה, חדשנות באמצעות מערכת שו"ב ועוד".

מהם האתגרים המרכזיים העומדים בפניכם היום? 

"עומדים בפנינו היום מספר אתגרים אשר ישפיעו רבות על עולם האבטחה, ואתן כמה דוגמאות:

מציאות הקורונה, קודם כל להיות כתובת לכל עולם האבטחה האזרחי ולכל פנייה ועזרה וכך הקפדתי. גמישים וקשובים בהנחיה בהכשרות לאור מגבלת 'התו הסגול' ובתפיסות אבטחה קיימות לאור המשבר הכלכלי, הכול תוך ניהול סיכונים מושכל.

עולם הקנביס שהולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות גדל בשנה האחרונה בכ-150% והוא צפוי לגדול בעוד מאות אחוזים. החטיבה הפכה השנה לגורם רישוי שהינו תנאי לפעילות ואי לכך פתחנו בחטיבה תחום ייעודי לטיפול בקנביס. במערך פועלים  12 איש, שעוסקים בנושא ברמה הארצית והמחוזית, כאשר רק לפני כשנה התקן עמד על אדם אחד בלבד שעסק בנושא במסגרת היק"ר (יחידת הקנביס הרפואי במשרד הבריאות).

אתגר ענק נוסף הוא עולם הרכבות שגם הוא דרש הקמת מדור ייעודי המרכז  את הנושא בדגש על הרכבת הקלה בגוש דן, הרכבל החדש בחיפה, הרק"ל בירושלים ועוד. גם עולם הרחפנים מהווה אתגר חדש ומרתק הפותח מימד חדש לחלוטין באבטחה".

מדוע חוק שירותי אבטחה, שמקובל על כולם ושנחוץ כל כך להסדרת עולם האבטחה, "תקוע" כבר משנת 2012? 

"אתה צודק. החוק אכן נמצא בדיונים בין משרד המשפטים והמשרד לבט"פ כבר קרוב לעשור. אני שמח לומר שאני מזהה הזדמנות בהובלת המשרד לביטחון הפנים בכל הקשור לעולם האבטחה בכלל ואני מאמין שהחוק החשוב הזה יקודם. כמו-כן, היום יש תובנה כללית שהאבטחה במדינה היא מרכיב חשוב בתפיסת הביטחון הלאומי בעיקר בכל הקשור לאלימות וסד"צ, ומציאות הקורונה העצימה תובנה זו. היום יש הבנה שארבעים וחמישה אלף מאבטחים חמושים ומספר דומה של מאבטחים לא חמושים הנמצאים בשטח ובאים במגע יום יומי עם האוכלוסייה, מורידים באופן משמעותי את הצורך במעורבות משטרתית שגם כך מתוחה עד קצה היכולת".

לאחר קרוב לשנתיים, מה למדת עד כה שלא הכרת?

"למדתי שמערך האבטחה האזרחי הוא מערך עצום ומדהים. אם אני מסתכל בחתך רחב אני רואה שהדרג המנהל הוא מקצועי מאוד עם ותק וניסיון רב שיש הרבה מה ללמוד ממנו. אני מקפיד להיות בשטח שלושה ימים בשבוע ובמהלך השנה האחרונה נפגשתי עם מאות בעלי תפקידים, ארגונים, חברות, מוסדות הכשרה ומכולם למדתי כאשר התובנות תורגמו לשיפור המערך. אני שומר בקנאות על שיג ושיח שוטף איתם, בפגישות, בשיחות,  בכנסים והיום גם באמצעות הזום. זה תורם מאוד, לי ולעוסקים במלאכה בחטיבה, בלמידה ובקבלת החלטות נכונות.

כבר בראשית תפקידי הבנתי גם כמה חשוב להציב יעדים להסתכל לטווח ארוך, בעיקר במציאות של היעדר תקציב ומשאבים והצורך ליצור יש מאין או כמו שאומרים לייצר מלימון לימונדה. עלינו לזכור תמיד שאנחנו גוף בתוך המשטרה וכמו כל גוף אחר חשוב לנו לשפר את תרומתנו ליעדי הארגון כולו. באמצעות מערך הרישוי שלנו, הבאנו ערך מאוד משמעותי בסיוע במלחמה בפשיעה וכמובן בתקופת חירום זו – מגפת הקורונה".

הזכרת את המילה חירום. אחד הנושאים עליהם דיברנו לפני שנה היה האם 'מחלקת החירום' של משטרת ישראל צריכה להיות ת"פ החטיבה. האם היום בתום שנה דעתך השתנתה?    

"גם לפני שנה וגם לפני הגעתי לחטיבה דעתי נאמרה, ואני  חושב שמיקומה של מחלקת החירום בחטיבה. רבים מאוד ממנהלי האבטחה המונחים על ידנו אחראים על תחום החירום בארגונים בהם הם פועלים. הנושא התחדד ביתר שאת בתקופה זו של חירום כאשר בכל נושא הם פנו אלינו לצורך סיוע והכוונה. דוגמא נוספת היא מדור הרכבות. מדור זה, לראשונה בחטיבה, רואה את השלם הארגוני של בניין הכוח ובכלל זה תחום החירום באותם עשרות פרויקטים מורכבים".

 

אם חירום כן, אזי מדוע גם לא תחום בטיחות הקהל באירועים? הרי בסופו של יום מי מכיר עולם זה טוב יותר מאנשי המשטרה? 

"נושא זה נידון ונסגר. יש חוק שעבר והוא ייכנס לתוקף ב-1.1.2022. החוק קובע שכל עולם הבטיחות, כולל תחת כיפת השמים יהיה תחת משרד העבודה עם הכשרות מתאימות. למשטרת ישראל יש אחריות מלאה בתחום הפיקוד והשליטה בתחומי הבט"פ באירועים אשר באחריותה ובכלל זה על כל גופי ההצלה; צה"ל, כב"ה, מד"א ורשויות מקומיות".

הזכרת את תחום הפיקוד והשליטה, האם לא הגיעה העת שלחטיבת האבטחה תהיה מערכת שו"ב מלאה על המערך המונחה? 

"מערך האבטחה המונחה כולל כ-1000 מנהלי אבטחה ואלפי מאבטחים, מעל 380 חברות אבטחה, בתי ספר ומכללות להכשרת מאבטחים ועוד. עולם הרישוי משרת עשרות אלפי בתי עסק ואלפי אירועים מזדמנים. נכון להיום, אין ברשותנו מערכת שו"ב מרכזית אך הדבר עומד להשתנות. אנחנו אחרי שלב הדמ"צ, אחרי שלב האפיון ואף אחרי דיון מעמיק עם המשרד לביטחון הפנים בכל הקשור לתקציב לפרויקט זה. אין ספק שאי אפשר להתקדם היום ללא חדשנות = טכנולוגיה זמינה שתיתן יכולת שליטה ושירות טוב יותר לגופים המונחים, גם בהיבט השאילתות והזמינות למתן מידע וידע, פק"מ דיגיטלי ועוד".

 

מהן לדעתך הבעיות המרכזיות אשר על החטיבה להתמקד בהן?

"אני זיהיתי פער בהעברת הידע שיש בחטיבה לבין מה שמגיע לקהל היעד האזרחי. 'הנשמנו' את אתר הפייסבוק שלנו ועד היום צרפנו מעל 4000 חברים שכולם אנשי המערך ואנו מקפידים להעלות אליו תכנים רלוונטיים, כמו גם לפנקס הדיגיטלי במיסרונט. אנחנו גם עושים מאמץ גדול להנגיש את המידע, בין היתר, ע"י הפיכת רוב הנהלים וההוראות לבלתי מסווגים (בלמ"ס) שכן אנחנו פועלים מול סביבה אזרחית ואין סיבה שהמידע לא יגיע לשטח.

נושא נוסף בו אנו רוצים להשתפר הוא בתחום התחקירים לאחר אירועים שהוא, לתפיסתי, מדד חשוב בבחינת מצוינות של ארגון. אומנם שיפרנו רבות תחום זה אך אני חושב שיש עוד הרבה מה לשפר בתחום. יש לנו קושי כגוף מנחה ומקצועי אל מול אירועים בהם המשטרה נדרשת לחקור וזאת על מנת שלא לשבש חקירה. אי לכך, אנחנו נדרשים לרגישות רבה והעבודה נעשית בתיאום עם התחנות הנוגעות ועם הפרקליטות, דבר המעכב אותנו בתחקירים. בעניין זה אני מבקש להדגיש שאנחנו נותנים גיבוי למאבטחים ולגופים המונחים שעובדים על פי בסיס הנהלים שלנו ועשינו זאת לא אחת באירועים מבצעיים".

מהן החוזקות שמצאת בחטיבה? 

"החטיבה מונה היום כ-80 איש מתוך המערך כולו המונה כ-300 איש, כאשר שליש מהם קצינים. אחד היתרונות הגדולים של החטיבה היום הוא הפן המקצועי כאשר הרוב הגדול של האנשים הם בעלי מקצוע ותיקים ומנוסים, כבר אמרתי אבטחה זה מקצוע! – השקענו בשנים האחרונות הרבה מאוד בהכשרות והשתלמויות מקצועיות חדשות על מנת לתת למערך את הכלים המקצועיים הנדרשים. אני מאוד מרוצה מהשיג ושיח במערך, בארגון ומחוצה לו, בפתיחות לשינויים, בהתאמה לאתגרים".

גמישות ומוכנות לשינוי 

"במהלך השנה וחצי האחרונות קיבלנו החלטות וביצענו מהלכים שחסכו למשק כחצי מיליארד שקלים רק ע"י הפחתת רגולציה, לדוגמא: בשינוי תפיסת האבטחה ברכבת ישראל, במוסכים, בסוכנות היהודית ועוד. בזמן הקרוב נבצע שינויים גם בבתי מלון וברשתות המזון והרשימה עוד ארוכה. המטרה היא לתת אבטחה מדויקת וטובה יותר אשר רואה את האיום ותרחיש הייחוס מולה ולא רק בתחום הפח"ע, אלא גם בתחום האלימות והסדר הציבורי.

יש לציין שבימים אלו אנחנו עושים שינוי בתפיסת האבטחה במתקנים של משטרת ישראל, כאשר הכיוון הוא להוריד את האבטחה במתקנים – מלבד אותם מקומות רגישים כדוגמת ירושלים ויו"ש.

שינוי חשוב נוסף אותו הובילה החטיבה השנה היה בסטטוס של  תעודות המאבטח. עד לשינוי זה היה כל מאבטח מוגבל להעסקה לתחומו והיום יכול מאבטח בתחום הרישוי להתנייד מאתר לאתר כאשר תעודת הסמכויות תקפה בכולם. שינוי זה יסייע רבות למאבטח ולחברות האבטחה בעיקר בימים בהם יש חוסר בכוח אדם.

דוגמא נוספת הינה היכולת להגיש השגות בתחום הרישוי. היום אזרח יכול לפנות אלינו באופן ישיר ולהשיג על קביעה זו או אחרת שניתנה לו ועל פי חוק יש להחזיר לו תשובה תך פרק זמן מוגדר. זה מבורך לדעתי ומשפר את השירות והנגישות שלנו מול האזרח".

 

משבר הקורונה גורר עליה בפשיעה וככל שיהיו יותר בעיות כלכליות נראה יותר תופעות של גניבות מחנויות, חטיפת תיקים וכו'.. איך אתה רואה את עולם האבטחה תורם בהקשר זה?

"אנחנו אמנם נמצאים במציאות של קורונה, אך בל נשכח שרק בשבועיים האחרונים היינו עדים לשלושה פיגועי פח"ע, כך שאנחנו עדיין נמצאים במציאות של איום פח"עי. זה נכון שמצב כלכלי קשה שווה פשיעה ואנו מזהים שלוש תופעות בולטות; עבירות הונאה, אלימות בתוך המשפחה ועבירות רחוב כדוגמת גניבות תיקים, שוד של אדם שיוצא מהבנק וכו'.

התרומה המרכזית של עולם האבטחה היא במניעה. מערך אבטחה עירני ומקצועי נותן מענה גם לאיום הפלילי. השילוב המנצח הוא שיתוף פעולה של המנב"ט המקומי עם המשטרה המקומית באמצעות מש"ק, התחנה הנוגעת, נקודת המשטרה וכו'. אין לזה תחליף".

כמי שמצא עצמו בחודשים האחרונים כדובר המשטרה בנושא הקורונה, האם אתה חושב שהצבא היה צריך לקחת פיקוד על הטיפול במשבר ?

"אכן הייתי אחד מ'המסבירים' בנושא, משימה לא פשוטה. להזכירך נושא החירום אינו זר לי, שכן קרוב לשבע שנים הייתי רמ"ח חירום של משטרת ישראל. פיקוד זה מונח רחב, במרחב האזרחי, אין תחליף למשטרה שיודעת לפקד ולשלוט על האירועים ובכלל זאת אתגרי הקורונה. להבנתי, המשטרה מתמודדת בצורה טובה באתגר זה ובל נשכח שהיא עושה זאת בנוסף למשימותיה הקלאסיות. לעניין צה"ל – זהו הגוף הגדול במדינה ולו יכולת הרציפות התפקודית הטובה ביותר".

יש מאבטחים שהוצאו לחל"ת במרץ ובמהלך החודשים שחלפו איבדו את כשירותם. האם הם יידרשו לקורס חדש עם חזרתם לעבודה?   

"כבר בתחילת המשבר וכמובן בשל הסגר ומגבלות משרד הבריאות, נאלצנו, בעצה אחת עם גופי ההכשרה, לבצע התאמות ולרדד את ההכשרות והרענונים. קבענו עקרונות כלליים ואנחנו נותנים גם מענה לכל מקרה לגופו. תקופת הקורונה הדגישה כמה אנחנו צריכים להיות רגישים וגמישים לצרכי השטח כאשר אין תחליף לביקורים ולמפגשים עם המנהלים, וכאמור, אני אישית מקפיד על ביקור בשטח שלושה ימים מדי שבוע".

כמה מילים לסיום? 

"ברצוני לאחל שנה טובה לכל העוסקים בתחום האבטחה, להם ולבני ביתם. מאחל שנה קלה, שנה של בריאות, הצלחה ושותפות. משוכנע שנמשיך בשיתוף פעולה פורה ויעיל על מנת לקדם את התחום.

יחד נעשה ונצליח!".

 

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.