איש השנה באבטחה לשנת 2017 – ריאיון עם עו"ד פרי נובוטני

איש השנה באבטחה – לשנת 2017

 

בסיומה של כל שנה אזרחית נוהגת מערכת מגזין "מצודה" לבחור באיש השנה של העיתון לאותה שנה.

מדובר באדם שהשפעתו על עולם האבטחה בישראל באותה שנה, הייתה משמעותית וחשובה ופעילותו תרמה לקידום הענף.

מטבע הדברים, נבחרים בדרך כלל לתואר מכובד זה אנשי אבטחה ומנהלים בתחום וכמובן, גם רגולטורים של התחום, אולם השנה החלטנו במערכת "מצודה" לחרוג ממסורת זו ולבחור בעורך דין דווקא.

רבים יאמרו כי מקצוע עריכת דין הוא האנטי-תיזה של תחום האבטחה, מקצוע אשר חבריו יכולים לזקוף לעצמם בעיקר הגבלות על תחום האבטחה וייתכן כי דברים אלו נכונים בדרך כלל, אולם לא במקרה זה.

כפי שכבר "ניחשתם" משער המגזין איש השנה של מגזין מצודה לשנת 2017 הינו עו"ד פרי נובוטני המוכר לרוב הקוראים כמרצה בכיר ברוב המכללות להכשרת מנהלי האבטחה, מאין ספור פורומים בוואטסאפ, כמנהל של קבוצת הפייסבוק "מנהלי בטחון מתייעצים", מאין ספור ועדות בהם הוא יושב ועוד.

אז בואו נכיר אותו קצת יותר; פרי נובוטני, בן 46, גר במרכז הארץ, נשוי לטופז ואב לשני בנים; בן 11 ובן 9.

את לימודיו התיכוניים סיים בתיכון "הראלי" בחיפה. את שירותו הצבאי עשה בגדוד 890 של חטיבת הצנחנים והמשיך לשמש כלוחם חי"ר במילואים. כיום, הוא ממשיך לשרת במילואים, כמתנדב, ומשמש כקצין מילואים של מחלקת יועמ"ש איו"ש בפרקליטות הצבאית, תחום שעוד נשוב אליו בהמשך.

בשנת 1993 השתחרר פרי מהצבא והתגייס למשטרת ישראל שם שירת קרוב לשמונה שנים, במספר תפקידים כפי שנפרט בהמשך. במהלך שירותו במשטרה למד פרי פסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה אבל את התואר שלו השלים במשפטים במכללה האקדמית נתניה, תואר שלאחריו קיבל רשיון עריכת דין הן בישראל והן במדינת ניו יורק, בארה"ב.

זמן קצר לאחר סיום השירות המשטרתי, הקים עו"ד נובוטני משרד אשר עוסק באופן כמעט בלעדי בתחום אותו הוא מכנה, "ההיבטים המשפטיים של האבטחה", תחום חדש ופורץ דרך שכמותו לא קיים בישראל ואפילו, לדברי פרי, בעולם כולו.

כפי שציינתי בתחילת דבריי, אחת הסיבות שהביאו לבחירתו של פרי כאיש השנה 2017 הייתה  מעורבותו והשפעתו של נובוטני על עולם האבטחה הישראלי. כאשר אנו בחנו את פעילותו אנחנו מוצאים שאין כמעט תחום אליו אין לו נגיעה: הוא מוסמך על ידי שלושה רגולטורים; משטרת ישראל, שירות בטחון כללי והמלמ"ב להדרכה של אנשי אבטחה ומדריך, נוסף אליהם, גם סקטורים שאינם מונחים, הוא מייעץ לגופים רבים, כותב נהלים, מתקף מסמכים במישור המשפטי, מבצע ביקורות משפטיות ומשתתף בתרגילים טקטיים כפרשן משפטי. במילואים פועל פרי במספר "כובעים", מחד כאיש הפרקליטות הצבאית אשר מומחיותו בתחום סמכויות אנשי צבא והייעוץ המשפטי המבצעי ומאידך כאיש אבטחה, במסגרת מדור אבטחה בחטיבת המבצעים של צה"ל.

אם לא די בכך, הוא פועל, לרוב בהתנדבות, מול הרגולטורים השונים של האבטחה בתחומי עשייתם, בין היתר בגיבוש נהלים, ניסוח והשפעה על חקיקה והשתתפות בכנסים מקצועיים, חבר ועדת ההיגוי של "כנס האבטחה של ישראל", ופעיל מאוד בהעברת ידע ברשתות החברתיות, שם הוא מנהל קבוצה בת למעלה מ-1300 חברים וחבר בעשרות קבוצות אחרות. לאחרונה נבחר לשמש כיועץ המשפטי של התאחדות מנהלי האבטחה של ישראל.

העיסוק שלך בתחום האבטחה והעובדה כי הפכת להיות בר סמכא בתחום המשפטי באבטחה ללא ספק חריגים. איך הגעת לכך?

"כמו כל דבר בחיים, ניתן לומר שהיה כאן הרבה מזל או גורל. השתחררתי מהמשטרה עם תואר במשפטים וידע בתחום המבצעי, תחום בו הדרכתי בבית הספר לכשירות מבצעית של המשטרה, ובתחום החקירות, משירות במפלג התשאול של היחידה המרכזית של משטרת מחוז תל אביב. יד הגורל מנעה ממני מלפנות לתחומים אחרים במשפט ומצאתי עצמי מדריך בקורסים של מנהלי בטחון, שאז לא היו מונחים. כאשר החלה הסדרה של הנושא, הייתי מדריך הסמכויות הראשון ומשם הדרך לעיסוק בנושא כעיסוק עיקרי הייתה טבעית, בפרט נוכח כניסתם של רגולטורים נוספים, השב"כ ומלמ"ב, לזירה. עם השנים והנסיון המשמעותי שנרכש במשרד, כולל השתלמויות שונות שעברתי בעצמי, ביניהן קורס מנהלי בטחון, השתלמות בנושא סייבר וכו', התרחב העיסוק מהדרכה לתחומי עשייה רבים נוספים".

מה לדעתך הוביל לצורך ההולך וגובר בייעוץ משפטי בעולם האבטחה?

"כפי שכולם יודעים, התחוללה בעולם האבטחה סערה בשנים האחרונות. מדובר, כמובן, בהשפעות הטכנולוגיה המאפשרת לכל אדם לצלם ולשתף אירועים מחד ומאידך, גם בנגישותו למידע משפטי שהיה בעבר נגיש פחות וכיום זמין בחיפוש פשוט בגוגל ואפילו באפליקציות של גורמים כמו האגודה לזכויות האזרח. העולם השתנה בשנים האחרונות וקיימים היום מצבים בהם הידע אשר בידי האזרח הממוצע יכול להיות מדויק יותר מזה של השוטר או המאבטח. אם לתוך המשוואה הזו נכניס את נושא הצילום וההקלטה, נקבל תוצאה מאתגרת במיוחד משום שכעת האמת הופכת, לכמעט בלתי שנויה במחלוקת. ההשפעות של התופעות הללו מאתגרות את כל גורמי אכיפת החוק בעולם, כפי שניתן לראות בסרטים העולים כל הזמן לרשתות החברתיות. כמדינה דמוקרטית, גם אנחנו לא יכולים שלא להיות מושפעים מהתופעה, דבר שהופך את התחום המשפטי לרלוונטי מאין כמותו, אפילו, חשוב לומר, במידה שאינה פרופורציונאלית ואף מזיקה".

 

כפי שציינתי בפתיח, נראה כי שמך עולה בכמעט כל פעילות המתרחשת בעולם האבטחה הישראלי, אשמח אם תציג לקוראים את עיקרי הפעילות.

"אתה צודק, בהחלט בשנים האחרונות אני ואנשי משרדי מוצאים עצמנו מעורבים בפעילויות רבות בעולם מורכב זה ואני אנסה לעשות זאת בכמה פסקאות;

הדרכה: כפי שרבים מהקוראים ודאי יודעים, אני מדריך מדי חודש עשרות רבות של אנשי אבטחה, בעיקר מנהלי בטחון, תחת שלושה רגולטורים. הצלחתי לפתח סימולציות הדרכה אשר מסייעות לי בהעברת המסר ואני גם נוכח בתרגילים טקטיים בגופים רבים במטרה להקל על הניתוח המשפטי הנדרש בתרגילים אלו. אני משמש כמומחה תוכן בכתיבת מערכי למידה מתוקשבים של חברת 'עומרים' בתחום הסמכויות, היבטים משפטיים, נהלי פתיחה באש ועוד.

ייעוץ: יש לא מעט גופים בהם אני מייעץ בסוגיות הנוגעות לתחום המשפטי של מערך האבטחה, באחרים אני כותב נהלים (השנה נושא נהלי שימוש במצלמות אבטחה נוכח הנחיות רשות הגנת הפרטיות היה משמעותי מבעבר) ואני גם עוסק בבדיקה משפטית של נהלים ומבצע ביקורות שבמסגרתן נבדקת 'חשיפה' משפטית עבור ארגונים וחברות שמירה".

 

הזכרת לי גם את פעילותך בצבא, אתה יכול לפרט?

"בצה"ל, כאמור, אני עוסק בהדרכה וייעוץ בתחום המשפטי, לאוכלוסיות שונות של חיילים וגם לרכזי בטחון שוטף צבאיים הפועלים בשליחות הצבא ומקבלים ממנו סמכויות, אני מסייע במתן התייחסות לחוקים המשפיעים על צה"ל וגם נוטל חלק ממערך הייעוץ המשפטי האופרטיבי, הייעוץ המשפטי למפקדי צה"ל בפעילות מבצעית. בצה"ל, יוצא לי גם להיות איש אבטחה במסגרת פעילות שאני מבצע במדור אבטחה של צה"ל, המשמש כ'קצין האבטחה' של הצבא. הפעילות שם מעניינת במיוחד כי שם אני למעשה חובש את 'כובע' הרגולטור אשר מנחה את הצבא וגורמים הכפופים לו במישורים שונים".

במהלך השנה הצטלבו דרכנו בכמה פעילויות ציבוריות, בעיקר בועדות שונות, אשמח שתפרט את פעילותך בתחומים אלו.

"אני מבצע לא מעט פעילות מול הרגולטורים השונים, פעילות אשר מטבע הדברים כמעט תמיד מתבצעת בהתנדבות, אבל חשיבותה בעיניי עצומה משום ההשפעה שלה על עולם האבטחה. אני גאה לומר שהרגולטורים השונים יודעים לפנות אליי ולהתייעץ בנושאים שונים כאשר עולה צורך בכך. סייעתי בניסוח חוקים (הפרק בחוק בתי המשפט המתייחס למשמר בתי המשפט, למשל) והערתי הערות על חוקים אחרים (ביניהם תזכיר חוק שירותי אבטחה ותזכיר חוק כלי יריה) והתייחסתי לאינספור נהלים, ביניהם נהלים משמעותיים ביותר כנוהל פתיחה באש של משטרת ישראל. במסגרת פעילות זו מצאתי שסמכויות מסוימות בנושא אלימות אינן תקפות בגלל טעות שבוצעה בעת חקיקת החוק בכנסת ופעם נוספת בעת שהשר לבטחון פנים העניק אותן לאותם גופים. פניה שלי בנושא ליועץ המשפטי לממשלה ולועדת הפנים של הכנסת זכתה להתייחסות רצינית מכלל הגורמים ואף זומנתי לכנסת בנושא. כך גם בנוגע להתייחסויות אשר כתבתי בנושא שימוש בכלי יריה בתרגילים טקטיים (מתברר כי הסמכות לכך נתונה לפקיד הרישוי) ונוהל השימוש בתרסיס פלפל (מתברר כי התרסיס הגדול, המצוי בידי מאבטחים, אינו חוקי להחזקה כי הוא עונה להגדרה של 'כלי יריה').

דוגמא נוספת לפעילות מסוג זה ניתן למצוא בפרסום 'קול קורא' בו קראתי להקמתו של צוות חשיבה בתחום האכיפה העירונית, לאחר שנכחתי כי ברשויות העירוניות פועלות יחידות רבות, שחלקן פועל ככח אבטחה, חלקן האחר פועל כיחידת פיקוח ובחלק אחר עוסקות חברות שמירה הפועלות ב'תחום הדמדומים', ללא כל סמכות פורמלית. בהקשר זה חשוב לי לציין כי אני נמצא בקשר מצוין עם האגודה לזכויות האזרח ועל אף שאני מקפיד שלא להעביר 'מידע פנים', בוודאי לא ביחס לגורמים עימם אני בקשר מקצועי, אני עושה מאמץ לשמש 'שגריר' של עולם האבטחה בקרב גוף חשוב זה ולהעביר מסרים ממנו לגורמים הרלוונטיים בעולם ממנו אני מגיע".

בשנתיים האחרונות פרחו להם מספר רשתות חברתיות בהן אני רואה שאתה מעורב מאוד שלא לדבר על קבוצת הפייסבוק הגדולה שאתה מנהל באופן אישי. איך אתה מוצא זמן גם לפעילות זו?

"ציינתי שאני עוסק באבטחה לאורך כל היממה וזו אכן הסיבה: מעבר לעיסוקים שפירטתי אני אכן פעיל מאוד ברשתות החברתיות, ביניהן בעשרות קבוצות וואטסאפ ופייסבוק של מנהלי בטחון ואזרחים חמושים בהן אני מתייחס לסוגיות משפטיות ומשיב לשאלות וקבוצת 'מנהלי בטחון מתייעצים' המונה למעלה מ-1300 חברים מתחומי האבטחה, השיטור והפיקוח העירוני, אותה אני מנהל ביחד עם שני שותפים יקרים. נוסף על כך, אני מפרסם, אחת לחודש לערך, שני ניוזלטרים בנושאים משפטיים הנוגעים לאבטחה וכלי יריה, האחד בעברית והשני באנגלית, בהם מתפרסמים, בין היתר מאמרים שאני כותב".

 

בשיחתנו המקדימה סיפרת לי על חיבתך לירי מבצעי ועל מעורבותך בעולם הנשק הישראלי. במה זה מתבטא?

"כדי לשמור על הזיקה המבצעית, ובגלל חיבתי לנושא אני מתנדב ביחידה מיוחדת של משמר הגבול ומדריך מתנדב בבית הספר ליישובים של משמר הגבול. אגב, לא לגמרי בתחום האבטחה אבל גם בתחום כלי היריה, כיורה במספר דיסיצפלינות, דבר שללא ספק מעניק לי יתרון גדול בבואי להבין את הצרכים המבצעיים של הגורמים מולם אני פועל".

ציינת כי אתה כנראה עורך הדין היחיד בעולם העוסק בנושא האבטחה. כיצד אתה מסביר זאת ביחוד לאור דבריך על הדרישה ההולכת וגדלה למומחיות זו?

"אני הראשון שזה נשמע לו בלתי אפשרי. אני מחפש שותפים לדרך בכל מקום שניתן, כי לדעתי השיח עימם יכול להוביל לדברים מדהימים במדינות אחרות, אבל לצערי טרם מצאתי. העיסוק באבטחה משלב מספר תחומים מעולם המשפט: החוק הפלילי, המשפט האזרחי בדגש על דיני הנזיקין והקניין, המשפט המנהלי בכל הנוגע להיתרים ורשיונות, תחום הגנת הפרטיות ותחומים נוספים ככל שהם נוגעים לעניין, דיני תעופה למשל, בכל הנוגע לנושא הרחפנים".

האם הידע והניסיון הישראלי בתחום המשפטי בהקשר הביטחוני יכולים לסייע למדינות אחרות הנאלצות להתמודד היום עם איומי הטרור?

"עד היום מיקדתי את המאמצים שלי בשוק הישראלי שהוא, כידוע, מפותח יותר מבחינת אבטחה ומבחינת המשפט באבטחה מאשר במדינות אחרות בעולם אבל בתקופה האחרונה אני פעיל מאוד מול גורמים מחו"ל וחייב לומר כי אני נתקל שם בהתלהבות גדולה לאחר שמבינים במה מדובר. יש כמובן מגבלות אובייקטיביות של חוק שונה: פגשתי השבוע איש אבטחה מאוסטריה שסיפר לי ששם צילום במרחב הציבורי מאוד מוגבל, עד כמעט בלתי אפשרי. אני, כמובן, לא מעוניין לתת ייעוץ משפטי במדינות אחרות בעולם, זה יהיה מעשה לא אחראי ולא רציני אבל אני בהחלט יכול לשמש כיועץ לעניין החקיקה הבטחונית הקיימת בישראל אשר יכולה לשמש מודל לחיקוי של התמודדות דמוקרטית עם איומי אבטחה, במדינות אחרות. נושא נוסף שמגלים בו עניין בחו"ל, הוא כיצד ניתן, בעזרת עקרונות משפטיים התקפים לכל אדם, לתת סמכויות למאבטחים. עיקרון ההסכמה, ההגנה על המקרקעין, מעצר/עיכוב אזרחי, הם כלים שניתן לרתום לטובת שיפור האבטחה, אם רוצים בכך, תוך הקפדה על החוקים המקומיים. בצרפת, למשל, סיפר לי מכר לאחרונה, פועלים חיילים תחת המשטרה באבטחת מקומות ציבוריים אולם מכיוון שלא הוענקו להם סמכויות שוטר, הם נעזרים באותם עקרונות בדיוק וזה משהו שכאן נצבר בו נסיון משמעותי מאוד ולא פחות חשוב, פרקטי מאוד. בגדול, אני יכול לומר, כי ההצעות שלי בנושא זכו להתלהבות גדולה עד כה ואפילו הוזמנתי לתת הרצאות בנושאים אלו בכנסים בחו"ל".

היכן אתה מרגיש שיש לך את ההשפעה הרבה ביותר בתחום האבטחה?

"אני מרגיש שאני משפיע כאשר אני מוצא את השקפת עולמי המשפטית בשיח של מנהלי בטחון שאני עד לו, כאשר אני שומע כי גוף מסוים שינה את צורת עבודתו בעקבות הערה שנתתי לו, ועוד יותר כאשר מאבטח שמעולם לא פגשתי מדקלם עקרונות המופיעים בפנקסי הכיס שאני מחלק למאבטחים. עם זאת, לצערי, רבים יותר המקרים בהם אני חש תחושת אכזבה מאשר תחושת סיפוק ויש לא מעט גורמים אשר, לצערי, עוד לא הפנימו את החשיבות והצורך להתייחס לסוגיות המשפטיות באבטחה בצורה הראויה".

משפט לסיכום?

"אני משתדל לפתוח כל מפגש שלי באמירה כי האבטחה והמשפט יכולים וחייבים להתקיים זה לצד זה. אני, כמובן, רוצה להודות על הבחירה בי, הדבר ממלא אותי ונותן לי רוח גבית לעשייה".

 

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.