לבקשת הקוראים אנו פותחים מדור חדש שיעסוק בתחום עולם הנשק והציוד הטקטי. המאמר הראשון יעסוק באקדח הנושא את השם "רמון", מבית חברת אמתן כרמיאל בע"מ, אשר מתיימר להיות התשובה הישראלית לאקדח הגלוק.

כתבתו של רונן רבני, מנהל מטווח קרב

חברת אמתן כרמיאל בע"מ הוקמה בשנת 1977 ע"י ראובן זאדה ופעלה כעסק משפחתי לייצור חלקים בעיבוד שבבי מדויק עבור תעשיית הביטחון. בתחילת שנות ה-80 החלה החברה לייצר חלקי רובים וחלקים מדויקים עבור מפעל מגן של התעשייה הצבאית ועבור רפאל. "אמתן" ממוקמת באזור התעשייה החדש של כרמיאל והמפעל משתרע על כ-3000 מ"ר ומעסיק כ-120 עובדים מכרמיאל וסביבתה.

משנות ה-90 המאוחרות משמשת החברה כיצרן ציוד מקורי, ובלועזיתOEM: המתמחה בייצור חלקים לרוס"ר  M16 ,M4, AR15. כיום מייצרת אמתן רובים, אקדחים, קנים מודרניים ו SMG-פנים חברתי .(in-house) אמתן היא בין החברות הבודדות בעולם אשר מייצרת בעצמה את כל חלקי הרובה, כולל הקנה.

חטיבת הנשק הקל מייצרת רובי סער ואקדחים עם תפוקת ייצור של למעלה מ-4,000 רובים ו-3,000 אקדחים בחודש. לאחרונה ולאור הדרישה העצומה בעולם לאקדחים פולימריים בעלי נוקר פנימי (striker) ולאחר פיתוח שארך תקופה ארוכה – יצא לשוק אקדח חדש בשם רמון ramon- על שם האסטרונאוט אילן רמון ז"ל.

ניתן להבחין ממבט ראשון שהאקדח ומנגנון האקדח דומים לאקדח ולמנגנון בגלוק 19 המוכר והמפורסם, ולא בכדי כלל האביזרים של גלוק מתאימים לרמון, וההיפך.  לפני מספר שנים פג הפטנט המוצלח של מנגנון האקדח האוסטרי ויצרנים רבים מייצרים אקדחים דומים ומשתמשים במנגנון זה.  ההחלטה ליצור את אקדח הרמון הגיעה מתוך הבנה כי יש בישראל ביקוש לכלי ירייה איכותי מייצור מקומי, עם אחריות ושירות שתהיה חסרת תקדים לקהל הישראלי.

בד בבד, הבינו באמתן שבעולם יש ביקוש לאקדחים מייצור ישראלי איכותי . בנוסף, בשנים האחרונות, בעקבות אירועי משבר בין לאומיים, נוצר מחסור של אקדחים בשוק הישראלי.  המחסור בא לידי ביטוי גם בתחום התחמושת שלא אחת השאיר את המטווחים במחסור תחמושת לצרכי אימון והסמכת בעלי רישיונות מוסדיים ופרטיים כאחד.

הערך המוסף באקדחי רמון הביא לעליה משמעותית במכירות. לרמון כוונות הטריטיום זוהרות מברזל ובורג נעילה לכוונת אחורית וקדמית למניעת יציאה מאיפוס . פסי דריכה אחוריים וקדמיים נותנים מענה לדריכה נוחה גם בהתקנת כוונת אופטית .

האקדח מגיע בארבעה צבעים:  שחור, מדברי, אפור, זית ובנוסף דגם מוס (הכנה לכוונת השלכה אופטית)  וידית אחיזה ארגונומית .תפס המחסנית הוא מלבני ונוח לתפעול מהיר של הנשק וישנה אפשרות החלפה בין הצדדים ליורה השמאלי, עצר המחלק משופר ומקל על שחרור המחלק בהחלפת מחסנית מריקה למלאה, ההדק רך ובכך מרכך את הלחיצה ומונע תזוזה ושינוי של תמונת הכוונות בזמן מאמץ הלחיצה על ההדק ותנועת האצבע. עובדה זו מקלה גם על יורים אשר אינם מיומנים. כמו כן, הרמון מגיע עם מחסניות בעלת מוביל כתום, הבולט בזמן גמר התחמושת וקיימת אופציה לחך רצועה לאבטחה .

הרמון נחשב ככלי ירייה בטיחותי וזאת בשל שני מרכיבים כמו הדק עם אבטחה, שן חולצת בולטת: במקרה של כדור בקנה, מגרעת בקנה לזיהוי של כדור ותוספת חדשה של אינדיקציה לנשק דרוך באמצעות נוקר בולט לאחור מרגע שהיורה דרך את האקדח.

 

 

לאחרונה זכתה חברת "אמתן" במכרז ספרדי למכירה של הרמון ושל נשק Mz4p לגוורדיה סיביל. מדובר במכרז ראשון במדינה מערב אירופאית שחברת נשק ישראלית זוכה בו.  אמתן גברו בשני המכרזים על כל השמות הגדולים בשוק, ביניהם הגלוק, .k&H מדובר במבחנים נוקשים ביותר ובעלי סטנדרטים גבוהים במיוחד המוכיחים את איכות כלי הירייה ואין ספק שמכרזים אלו יפתחו דלתות נוספות בפני החברה .

הרמון משווק בישראל ע"י חברת מטווחי הצפון בע"מ הממוקמת בחיפה, השירות ניתן ישירות לכל חנויות הנשק המובחרות והאחריות מלווה יחד עם חברת אמתן ומטווחי הצפון בשיתוף והרמוניה יוצאת דופן.

לסיכום,

עד היום נמכרו בישראל אלפי אקדחים ועד עכשיו חוות הדעת הן מצוינות. יתרונו של הרמון ללקוח פרטי ולחברות האבטחה מתחיל מהאיכות הגבוהה והאמינות של האקדח. מעבר לכך, מתאפיין הרמון באחיזה ארגונומית ומשקל נמוך המקלים מאוד על אחיזת הכלי והירי גם לאדם שאינו מתאמן באופן סדיר. על כל אלה יש להוסיף את הכוונות האיכותיות בעלות עמידות לפגיעה שאינן יוצאות מאיפוס. חלקי החילוף זמינים וזולים בחלוף השנים ובמידת הצורך, כאשר העלויות הזולות נעוצות בחיסכון בעלות היבוא, בהובלה ובפערי תיווך מיותרים.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.