ההתפתחות המהירה של המדע והטכנולוגיה, יכולות AI ולמידה ממוכנת – learning Deep נכנסים לכל מרכיבי חיינו. במקרים רבים יכולות אלו נשענות על איסוף מידע המגיע ממערכות האבטחה בראשן מערכות ה-CCTV .במאמר זה סוקר בפנינו קובי גטלר את המהפך הטכנולוגי בראשויות המבוסס על טכנולוגיות אלו.

מאת: קובי גטלר – מנכ"ל גורדון מהנדסים

בינה מלאכותית (AI)היא מזמן כבר לא מושג עתידי, כזה שמאיים להשתלט על יכולות החשיבה האנושיות ולהחליף מומחים בתחומים שונים. בינה מלאכותית נמצאת ברמת ביטוי שונה בתחומים רבים ומגוונים: צ'ט בוט שמנווט משתמש באתר ממשלתי, נביגטור שממליץ לנסוע בדרך הכי קצרה, רשתות חברתיות שיודעות להציע לקורא בדיוק את התוכן המעניין אותו, רכב אוטונומי ללא נהג, ועוד. לאחרונה בינה מלאכותית משולבת גם בתחום הביטחון, בטיחות ניהול משברים ואף בניהול מוניציפלי. בינה מלאכותית ועולם הטמ"ס מאת: קובי גטלר – מנכ"ל גורדון מהנדסים ההתפתחות המהירה של המדע והטכנולוגיה, יכולות AI ולמידה ממוכנת – learning Deep נכנסים לכל מרכיבי חיינו. במקרים רבים יכולות אלו נשענות על איסוף מידע המגיע ממערכות האבטחה בראשן מערכות ה-CCTV .במאמר זה סוקר בפנינו קובי גטלר את המהפך הטכנולוגי בראשויות המבוסס על טכנולוגיות אלו. קובי גטלר מצודה – מגזין האבטחה של ישראל, גיליון 43 מרץ 2022 47 מערכת המבוססת AI מאפשרת ניהול אוטונומי של מספר מערכות ביטחון במקביל ושילוב תחומים ומחלקות משיקות למערכות העירוניות. עם ההתפתחות המהירה של המדע והטכנולוגיה, גם רמת החיים של התושבים השתפרה באופן משמעותי. מאז הוצע המונח "עיר חכמה" בתחילת שנות ה-2000 ,משך המונח תשומת לב רבה בעולם ולאחרונה מושג זה נשמע יותר ויותר גם בישראל. התפתחות מואצת של ערים מביאה איתה עומס על המשאבים ועל התשתיות העירוניות הדורשות מערכות ניהול בעלות טכנולוגיות מידע משופרות המאפשרות ניצול חכם ויעיל של המשאבים הקיימים. עיר חכמה, טכנולוגית ומתקדמת, תעניק לתושביה נוחות חיים מחד וחיסכון במשאבים עירונים, מאידך. המערכות החדשניות בתחום יודעות לאסוף ולנתח מידע גולמי הזורם למרכז הבקרה, באמצעות שלל סנסורים ובהם: מצלמות עירוניות קיימות, רחפנים, מסרונים, מידע כתוב ודרך גישה ישירה ממוקדי פניות ציבור. מערכות ייחודיות מסוגלות לנתח את המידע תוך בדיקה וזיהוי של אירועים שונים ומבצעת תהליכי אוטומציה עד טיפול וסגירת האירוע. המערכת משלבת, הן למידת מכונה והן למידה עמוקה )Machine learning Deep and learning.) המערכת מזהה עשרות תרחישי ביטחון, פיקוח ובקרה. מרגע הזיהוי המערכת מנתבת את האירוע לגורם הרלוונטי: פיקוח עירוני, שיטור עירוני, עמדת שליטה ספציפית במוקד, שליחת אירוע לשוטר, סייר או פקח בשטח, הפצת SMS ,הפעלת כוחות ביטחון ופיקוח עפ“י הגדרות מראש. האירועים כוללים מגוון רחב של תרחישים החל מהתרעה על אי איסוף צואת כלבים על ידי בעליהם דרך השלכת פסולת, חסימת מדרכות וצירי תנועה, עבירות תנועה עירוניות ועד עבירות ביטחון, כגון: התקהלויות, שוטטות, חדירה לשטח מוגדר, התנהגות חשודה וכיו“ב. הניטור והזיהוי מתבצע באמצעות מצלמות קיימות.

זיהוי אי איסוף צואת כלבים

אחת המערכות שנבחנו לאחרונה המצביעה על היכולות הטכנולוגיות המתקדמות קשורה דווקא, לאי איסוף צרכים של כלבים. בעבירת כלי רכב קל מאוד לקשור את הרכב לבעלים באמצעות לוחית רישוי שהיא ייחודית לכל רכב. במערכת הנ“ל המושתתת בינה מלאכותית מסוגלת המערכת לזהות כלב באותה רמה של לוחית רישוי – מה שלא נקלט כייחודי בעין האנושית, מתורגם לערך חד ערכי באמצעות הטכנולוגיה.

זיהוי מפגעים ועבירות עירוניות

אחדים מאתנו וודאי נתקלו בקנסות שהתקבלו ממצלמות אכיפה. לאחרונה אנו עדים לשימוש גובר בטכנולוגיה זו באכיפת כניסה למסלולי תחבורה ציבורית. חידוש חשוב הוא באכיפה גם לנהגים החונים בחניות נכים שלא כחוק, חניה באדום לבן, חניה כפולה, חסימת צירים, חניה על המדרכה ועוד. אכיפה עירונית: איתור ודיווח על חריגות בניה מעל פני הבניינים באמצעות רחפנים נמצא בשימוש למעלה מעשור. לאחרונה החלו להשתמש בכלים אלו גם לוויסות תנועה, אכיפה ב“נתיב הבודד“, איתור חיות בר במרחב העירוני, סיוע בשיפור הסניטאריה של העיר, וכדומה. לצד המודלים המיושמים קיימים מודולים נוספים בשלבי פיתוח מתקדמים, כגון: פיקוח על הוצאה ופינוי גזם, פיזור אשפה בסביבות הפחים ועוד. הייחודיות בפתרונות אלו הוא בשימוש בבינה מלאכותית שלא מסתפקת רק בזיהוי וניטור, אלא ממשיכה את תהליך הלמידה תוך כדי העבודה ובכך מאפשרת פתרון לא דטרמיניסטי. ככל שנפח המידע גדל, כך עולה שיפור ודיוק של כל שלב בתהליך ההחלטות. הבדלים אלו מאפשרים פתרון חד ערכי ללא מגע אנושי מבוסס על וידאו אנלטיקה וניטור מידע גולמי נוסף. המערכת מזהה חריגות )כפי שהוגדרו לה( על פי תבניות ודפוסי התנהגות, ולבסוף יודעת לעשות פרדיקציה של בעיות עתידיות. לדוגמה, ניתן לחזות מקום פוטנציאלי להצפה בעיר על פי ניתוח מידע שהצטבר בשנים קודמות, כאשר כל הפרמטרים הקשורים נלקחים בחשבון על ידי המערכת: מיקום, מזג האוויר, צפיפות האוכלוסיה, דיווח התושבים, ועוד רבים אחרים. המערכת נועדה לגמישות והתאמת הפתרון לצרכים האינדיבידואליים של כל מחלקה ברשות, אם זה זיהוי פנים בתחום הבטחוני, למידת דפוסי התנהגות בסקטור החברתי, או התמודדות עם מידע רב ממקורות שונים. ניהול מערכות מוניציפליות שונות ללא מגע של אדם כבר קיים, ומערכות רבות נמצאות בשלבי פיתוח שונים. בינה מלאכותית היא אחד הכלים המתקדמים ביותר, והטכנולוגיה כאן כדי לשפר את חוויית התושב. נשמח לתרום מניסיוננו ולימודינו את התחום.

 

*הכותב בעל ניסיון של 36 שנים באבטחה וביטחון אזרחי והבעלים של חברת גורדון מהנדסים בע“מ, העוסקת בייעוץ וליווי תהליכים בתחום הביטחון הפיסי והטכנולוגי, לגופים ביטחוניים, ממשלתיים, רשויות וחברות. מומחה בתחום המוניציפאלי, עולם התחבורה )רכבות(, תחום האנרגיה, נמלי ים ו-HLS.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.