בשנים האחרונות עלה קרנו של מכשיר הדפיברילטור כאשר הובן שבמקרים רבים של אירוע דום לב יהיה המפעם הפתרון היחיד. בעבר היה המפעם כלי עבודה בידי כוחות ההצלה בלבד, אך בעשור האחרון פותחו עשרות דגמים הניתנים לתפעול ע"י כל אזרח. על ההתפתחויות בתחום בכתבתו של אלדד קניגר.

מאת: אלדד קניגר

הדפיברילטורים קיימים בישראל למעלה מארבעים שנה. המכשירים הראשונים פותחו עבור אנשי מקצוע, לרוב חובש, רופא או פרמדיק. בעשור האחרון חלה תפנית חשובה בסיפור והדפיברילטורים הפכו נגישים ושמישים לאזרחים מן השורה וניתן לראותם בכל מבנה ציבורי, קניונים, בתי מלון, בנייני משרדים, בתי כנסת, בריכות שחייה, מועדוני כושר ועוד. כמו-כן, הוכנסו המפעמים גם לבתים פרטיים, קבוצות רוכבי אופניים, מפעלים ומשרדים פרטיים ועוד. היום ברור כי המטפל/מגיש העזרה הראשונה יהיה אדם כמוני-כמוך, אדם ללא רקע מקצועי קרדיאלי, אדם שמעולם לא ביצע עיסוי לבבי או החייאה כוללת.

אי לכך שזו נקודת המוצא (שמגיש הסיוע הראשוני יהיה אזרח מן השורה שנקלע לסיטואציה במקרה), סביר יהיה להניח שלמטפל אין ניסיון קודם ומדד הלחץ האישי יהיה גבוה במיוחד. הלחץ יהיה גבוה בעשרות מונים כאשר המטפל יבצע החייאה על חבר, שכן, אבא או כל איש מקרבה ראשונה. ולכן ישנה חשיבות שמכשיר ההחייאה – הדפיברילטור יהיה מותאם וידידותי למשתמש הלא מנוסה וללא רקע בתחום, אחד כזה שיעזור למטפל להימנע מטעויות ויבצע את כל המהלכים הדרושים לצורך הצלת חיים באופן מקצועי, חד ומדויק.

עד לפריצות דרך אלו היו קיימים בשוק מספר מתחרים אשר מכרו, פחות או יותר, את אותו המוצר – דגם חצי אוטומטי, אשר מטפל לא מיומן יכל היה לבצע טעויות בזמן תפעולו ולכן היו מותאמים יותר לבעלי מקצוע כחובשים ופרמדיקים שיש ברשותם את הידע והניסיון לקבל החלטות ב"ניגוד" להמלצת המכשיר, דוגמה: בעת החייאה פרמדיק יכול לקבל החלטה לא לתת שוק חשמלי למרות שהדפיברילטור ממליץ על שוק חשמלי, במצבים אלו, הפרמדיק יכבה את המכשיר על ידי לחיצה על כפתור הכיבוי.

דגמים אלו גרמו למטפלים ללא ניסיון קודם לבצע טעויות. לעיתים בלחיצה על הכפתור הלא נכון כיבו את המכשיר, ולעיתים בגלל הרעש והלחץ הסביבתי, המטפל חסר הניסיון לא שמע את הוראת הדפיברילטור, דבר שגרם לדפיברילטור לחכות למטפל, ולהיפך.

לאחרונה, לאחר שנות מחקר ופיתוח הציגה חברת שאג שירותי רפואה בע"מ מכשיר חדשני שפותח יחד עם  חברתStryker  העולמית, ומביא למספר פריצות דרך משמעותיות אשר נועדו למנוע טעויות של מטפלים ללא ניסיון, ולהתאים את הדור החדש של הדפיברילטורים לדור החדש של המטפלים. החברה מציגה שני דגמים מרכזיים:

  • דגם אוטומטי לחלוטין – PAD 360  בעל כפתור הפעלה בודד – בדגם זה המטפל לוחץ על כפתור ההפעלה בלבד, מאוד קל ואינטואיטיבי ומרגע זה המכשיר "תופס פיקוד", יודע לזהות לבד אם יש צורך בשוק חשמלי, במידה ויש צורך שכזה, המכשיר יודע להתריע בפני המטפל שלא ייגע במטופל, המכשיר נותן את השוק באופן עצמאי, ורק לאחר מתן השוק החשמלי, מאפשר המכשיר למטפל להתקרב למטופל לצורך העיסוי הלבבי, אשר יתבצע בקצב המטרונום אשר יושמע ברקע. גם אם בטעות ילחץ המטפל על כפתור הכיבוי, כל עוד המכשיר מחובר על ידי האלקטרודות למטופל – לא ניתן יהיה לכבות את המכשיר.
  • דגם 500 PAD – הינו מכשיר בעל יכולת למתן אינדיקציה (משוב) בזמן אמת למטפל על איכות העיסוי המבוצעת. יכולת זו הינה פטנט עולמי רשום. בעת אירוע של דום לב נדרש המטפל לבצע עיסוי לבבי עד הגעה וחיבור המפעם ותוך כדי הטיפול בעזרת המפעם. המטפל נדרש ללחוץ על בית החזה של המטופל במטרה להזרים דם ללב – פעולה המייצרת את הדופק. החייאה מוצלחת מתבססת על העיסוי הלבבי ועל מכת החשמל ממכשיר המפעם. אך מי מאתנו באמת יודע לבצע עיסוי לבבי? עיסוי כזה שיהיה מוצלח ומדויק, עיסוי שבאמת יזרים את כמות הדם הראויה לצורך יצירת הדופק, עיסוי כזה שלא יהיה חלש מדי, איטי מדי, עמוק מדי וכדומה. זהו, למעשה, הפיתוח האחרון בעולם הדפיברילטורים; דגם 500 PAD יודע לעשות בדיוק את זה, ולתת משוב על איכות העיסוי בזמן אמת – "יותר חזק", "יותר לאט",  יותר מהר", "יותר עמוק", ובאופן זה מעלה המכשיר הנ"ל את רמת הדיוק והסיכוי להחיות את המטופל. גם את המכשיר הזה לא ניתן לכבות כל עוד האלקטרודות של הדפיברילטור מחוברות למטופל, לא זאת ועוד, כאשר הדפיברילטור נותן הוראה למתן שוק חשמלי, והמטפל לא עשה זאת, הדפיברילטור ימשיך ויחזור על הוראה זו עד מתן השוק החשמלי על ידי המטפל.

פיתוח נוסף ולא פחות חשוב הוא הנחיות ויזואליות בנוסף להנחיות קוליות. הניסיון מלמד שיכולת זו מקלה מאוד על המטפל הלא מנוסה ומסייעת לו להתאפס ולפעול עפ"י ההוראות.

הפיתוחים הללו מנעו טעויות של מטפלים חסרי ניסיון והם מונגשים בעולם מזה שלוש שנים וכבר היום ניתן למצוא את המכשירים מהדור החדש במשטרה, בצבא, בקופות חולים כללית, קבוצות רוכבי אופניים, בתים פרטיים, בתים משותפים, מרכזים ציבוריים וקהילתיים.

אנו מברכים על היוזמה של מגזין מצודה לעודד את עולם מנהלי האבטחה להירתם למאמץ הלאומי להשלמת מיפוי הדפיברילטורים הלאומי. אין ספק שככל שיהיו יותר מכשירים נגישים בשטח כך יעלו הסיכויים להציל חיי אדם.

הכותב הינו סמנכ"ל ש.א.ג שרותי רפואה

02-9709666

 

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.