הכשרות בימי קורונה

במהלך השנה האחרונה הוביל מדור הכשרות מספר מהלכים כמענה לאתגרי הקורונה ואחרים העתידים לשנות את עולם ההכשרות אותו הכרנו. הכשרות מנהלים באמצעותzoom , הסמכת מנהלי אבטחה באירועי תרבות בידור וספורט, מחשוב המכללות, הנפקת תעודות סמכויות חדשות, שילוב לומדות בהכשרות ורענונים של מאבטחים ומנהלי אבטחה, הכשרת בקרי אבטחה ורישוי ועוד – הם רק חלק מהנושאים עליהם שוחחנו עם סנ"צ אבי טויטו ראש מדור ההכשרות בחטיבת האבטחה.

ערך: עירד גיל

סנ"צ אבי טויטו, בן 44, תושב נס ציונה, נשוי +3, התגייס למשטרה בשנת 1999, החל את השירות כבלש ועד מהרה יצא לקורס קצינים. את רוב שירותו עשה אבי במחוז מרכז, בו שירת בתפקידים מגוונים, כגון: סגן מפקד תחנת רמלה, מפקד משל"ט מחוז מרכז, קצין אג"מ ועוד. במאי 2018 קודם לדרגת סנ"צ ומונה לתפקיד ראש מדור הכשרות בחטיבת האבטחה. "למרות שאיני קצין אבטחה בהכשרתי, יצא לי להכיר מקרוב את תחום האבטחה והרישוי בתפקידיי הרבים בשטח, בדגש על תחום האבטחה באירועים מורכבים תחת כיפת השמיים וכן בעבודה סדורה מול בקרי אבטחה ורישוי עסקים", מדגיש אבי.

מדור הכשרות

מדור הכשרות פועל במסגרת מחלקת האבטחה בפיקודו של נצ"מ אמיר קליין, כאשר עיקר עיסוקו הכשרה ושמירת כשירות לכל בעלי התפקידים במערך האבטחה לגופים מונחי משטרה ומערך קציני ובקרי אבטחה ורישוי במשטרה, כל זאת באמצעות הנחיית מוסדות להכשרת מאבטחים והמכללות להכשרת מנהלי אבטחה אשר הוסמכו להכשיר ולשמור על כשירותם של מעל 44,000 מאבטחים, מוקדנים, ראשי משמרות ומעל 4,000 מנהלי אבטחה. נכון להיום, אושרו, קיבלו תו תקן והוסמכו על ידינו שבע מכללות להכשרת מנהלי אבטחה, ראשי משמרות ומפעילי מוקד ושנים עשר מוסדות להכשרת מאבטחים, כאשר לכל מוסד כזה ישנם סניפים/מתקני משנה ובסה"כ 25 מתקנים להכשרת מאבטחים בפריסה ארצית.

ישנן הרבה הערכות לכמות המאבטחים בפועל. האם תוכל לתת לנו מספרי אמת?

אנחנו מכשירים מדי שנה במסגרת קורסים ושמירת כשירות כ- 31,000 מאבטחים חמושים ו-13,000 שאינם חמושים, המשמשים כבודקים ביטחוניים וסדרני תרבות וספורט. החמושים הינם ברמות שונות של הכשרה, החל ממאבטח בסיסי (6 ימים) ועד למאבטח בכיר (42 יום). החלוקה המספרית כמובן אינה שווה וניתן לומר שחלק הארי של מערך האבטחה המונחה מורכב ממאבטחים ברמה בסיסית (שעושים הכשרה של 6 ימים) אותם נמצא בעיקר בגופים הפועלים מתוקף 'חוק רישוי עסקים' ובמוסדות חינוך וכמו כן, גם מבוגרי קורס מתקדם ב' (שעושים הכשרה של 8 ימים) המשרתים בעיקר בגופים הציבוריים ובתשתיות.

מאבטחים חמושים שאינם מונחים

"כלל המאבטחים החמושים הפועלים בגופים מונחים, מחויבים לעבור הכשרה של מינימום שישה ימים, בעוד חבריהם הפועלים בגופים שאינם מונחים, נדרשים להכשרה בת 9 שעות בלבד למעט גופים שמכשירים מספר ימים. לאחר שה'חוק לשירותי אבטחה' יעבור חקיקה בכנסת וחברות השמירה יהפכו לגוף מונחה, יתבצע 'יישור קו' והמאבטחים הלא מונחים שעובדים בגופים לא מונחים, יהפכו למונחים, כאמור כלל המאבטחים החמושים יוכשרו בבתי הספר עפ"י סילבוס אחוד ועפ"י תבחיני סף סדורים. בוגרי ההכשרה יקבלו סמכויות למרות שהם מועסקים בגופים שאינם מונחים. בימים אלו סיימנו את עבודת ההכנה שלנו בנוגע לחוק והגשנו את המלצותינו, כולל השלכות של אמצעים וכוח אדם. הצעת החוק באה להכניס את עולם האבטחה כולו תחת קורת גג אחת, תחת רגולטור אחד ותחת קווים מנחים אחידים".

מנהלי אבטחה

בשנת 2008 עוד בתקופתו של תנ"צ מאיר בן ישי, נכתב המסמך שנשא את השם "פרופיל דמות המנב"ט", שקבע תבחינים והכשרה למנהלי אבטחה בגופים מונחים. בשנת 2010 החלו לפעול המכללות שקיבלו אישור תו תקן ממדור הכשרות, להכשיר ולשמור על כשירותם של מנהלי האבטחה, מוקדנים וראשי משמרות. אחת ההחלטות החשובות שהתקבלו באותם ימים, התקפה גם היום, היא לאפשר גם למנהלי אבטחה שאינם פועלים בגופים מונחים אך עומדים בתבחינים הדרושים לעבור את ההכשרה יחד עם מנהלי האבטחה בגופים המונחים. החלטה זו יצרה מכנה משותף ורף מקצועי לעולם האבטחה כולו ובכלל זה למנהלי האבטחה הפועלים במגוון תפקידי שטח ומטה בחברות האבטחה. נכון להיום, למעלה מ-5,800 איש סיימו בהצלחה את קורס מנהלי האבטחה, למרות שכפי שסנ"צ טויטו הזכיר, רק כאלף מהם מכהנים היום בגופים המונחים. "לנו כחטיבת האבטחה חשוב ליצור שפה משותפת בין מנהלי האבטחה ובין ספקי שירותי האבטחה, לבין מקבלי השירות ולכן ישנה חשיבות בעינינו שכולם יעברו את ההכשרה הזו יחדיו", מסכם אבי.

השנה פתחתם לראשונה קורס ייעודי למנהלי אבטחה באירועי תרבות בידור וספורט וכ-  800 מנהלי אבטחה עברו השלמה זו. עובדה זו מצביעה על הרצון הגדול של מנהלי האבטחה להתקדם ולהתמקצע. האם לא הגיעה העת לקורס מנהלי אבטחה מתקדם או לפחות להכשרות מגזריות? 

"אני בהחלט מסכים להנחה זו וכבר היום אנו מעודדים השתלמויות מגזריות, לדוגמא- קורסים ורענונים למנהלי אבטחה במשרד הבריאות, או מנהלי אבטחה של משרד החינוך, משרד הרווחה וכו'.. במקומות שניתן אנחנו מאפשרים לקיים קורסים ושמירת כשירות לקבוצות הייחודיות כולל רענונים",  מדגיש סנ"צ טויטו. "לעניין קורס בכיר, גם אני חושב שיש צורך בכך. נפגשתי עם פורום קטן של מנהלי אבטחה בכירים ודנו בסוגיה זו ולמדתי שמעבר להכשרה ולשמירת הכשירות בתחום הנחייתנו, הם מבקשים לקבל הכשרות בנושאים נוספים, כגון: סייבר, ניהול משברים, רציפות תפקודית ועוד. אלו נושאים שאכן נדרשים לעולם הבכירות של מנהלי אבטחה, אך כאמור, אלו נושאים שאינם בתחום ההנחיה של חטיבת האבטחה".

קורס מנהלי אבטחה באירועי תרבות בידור וספורט

"כפי שציינתי, השנה פתחנו קורס למנהלי אבטחה באירועי תרבות בידור וספורט, בו השתתפו כ-800 מנהלי אבטחה. זו הכשרה בת 5 ימים והיא מבוצעת כהשלמה לקורס מנהלי אבטחה ומיועדת לאלו אשר שמרו על כשירותם. המטרה שלנו היא להכשיר מנהלי אבטחה שיפעלו באירועים תחת כיפת השמיים ומנהלי ביטחון באירועי ספורט, בוגרי ההכשרה קיבלו תעודה המסמיכה אותם לנהל אירועים של עד 7000 איש".

עם כל הכבוד להשלמה המקצועית, האם לא נדרש ניסיון בשטח?

"הקורס נבחן על ידי מדור מניעת אלימות בספורט ומדור רישוי. בוצעה חשיבה ונותחו אירועים, על מנת לתת לחניך את הכלים הבסיסיים לתכנון נכון של אירוע כזה. שוב, צריך לזכור שהשתלמות זו אופשרה רק לבוגרי קורס מנהלי אבטחה שלרובם ניסיון ניהולי. לנושא שאלתך, למרות שמנהל האבטחה הוסמך לנהל אירוע על ידינו, עדיין כל מינוי בפועל של בעל תפקיד לאירוע מבוצע על ידי רע"ן אבטחה ורישוי מחוזי שצריך להכיר את אותו מנהל אבטחה ולאשר אותו לאירוע.

מנהל אבטחה שרוצה לשמש כמנהל אבטחה באירוע של מעל 7000 איש, צריך להגיע לוועדה בחטיבה, כאשר הועדה היא בראשות רמ"ד רישוי או רמ"ד מניעת אלימות בספורט והוא צריך להציג בפניהם ניסיון מוכח בניהול אירועים בהם הוא שימש כבעל תפקיד, להציג המלצות של מפקד תחנה טריטוריאלית והוועדה אמורה להחליט לאור מה שהוצג לפניה, אם יש לו את הניסיון הדרוש על מנת לשמש בתפקיד בכיר יותר. יש נוהל סדור שהופץ בסמוך להכשרה זו ובנוהל ישנו הסבר מדויק באשר לכמות האירועים שצריך לבצע ואילו המלצות צריך לקבל לפני שמבקשים לכנס את הוועדה. אם המנהל יאושר, הוא יקבל תעודת סמכויות המתאימה לאירועים מעל 7000 איש, ללא הגבלה טריטוריאלית. יש לציין כי, נכון להיום, אישרנו למספר מצומצם מאוד של מנהלים לקבל תעודה לניהול אירועים מעל 7000 איש.

לסיכום, הכשרה זו החלה באוקטובר 2019 ועד היום הוסמכו כ- 800 איש. זו הכשרה שיש לה ביקוש רב. שמירת הכשירות להכשרה זו מתבצעת יחד עם שמירת כשירות למנהל אבטחה. הגדרנו פרק זמן של שנה וחצי ובו כל מי שרוצה לעסוק בתחום זה יכול להמשיך לעסוק בו, גם ללא הכשרה. החל מיוני 2021 רק בעלי התעודה הנדרשת יוכלו לעסוק בתחום זה.

הכשרות לקב"טי מוס"ח במגזר הלא יהודי

נושא האבטחה במגזר הלא יהודי היה תמיד, מטעמים מובנים, נושא רגיש. ניהול האבטחה במגזרים אלו הוסדר רק לאחרונה, כאשר נקבעה הכשרה חדשה וייעודית לקב"טי מוס"ח במגזר הלא יהודי. "זו הכשרה בת שבועיים ובנוסף ישנה השלמה של שבוע מטעם משרד החינוך", מסביר סנ"צ טויטו. "קורס מנהלי אבטחה זה יסדיר את הנהלים בתחום עיסוקם כאשר בסיום ההכשרה יקבלו המסיימים תעודת סמכויות. ההכשרה הראשונה תצא לפועל מיד כשמשרד החינוך יסדיר, במסגרת מכרז סדור, את הגוף שיבצע את ההכשרה כפי שהוא מסדיר עם שאר קב"טי המוס"ח. אנו מקווים שההכשרה תחל עוד בשנת 2020.

האם גם קציני ובקרי האבטחה והרישוי המנחים מחויבים בהכשרות דומות?

"התשובה היא חד וחלק כן ובמהלך השנים האחרונות הוסמך בקורסים מקצועיים רוב מוחלט של קציני ורכזי האבטחה והרישוי. רק לאחרונה סיימנו הכשרה מיוחדת לבקרי אבטחה ורישוי המסמיכה אותם לאישור פק"מ אבטחה. הכשרה זו תפתח 'צוואר בקבוק' ואני רואה בה צורך בשטח, כאשר בקרי אבטחה ורישוי מקבלים ממנהלי אבטחה פק"מ ונדרשים לאשרו. עד היום, מאחר ואין בכל תחנה קצין אבטחה, התבקש בקר האבטחה לפנות לצורך אישור הפק"מ אל תחנה אחרת או אל רמה ממונה. יש לזכור שרוב בקרי האבטחה שפעלו עד היום ללא קצין אבטחה, הם בקרים וותיקים ומנוסים. רובם ככולם בוגרי קורס אבטחה ורישוי וחלקם בוגרי קורס אבטחה מתקדם, אך חסרה להם אותה ההסמכה לאשר פק"מ אבטחה. נלווה להכשרה נוהל, שמסדיר איזה מתקנים ועל איזה פק"מ אבטחה רשאי אותו בקר מוסמך לחתום ולאשר. הסמכנו השנה 53 בקרים בהכשרה זו. אנחנו מתכוונים לקיים קורס כזה מדי שנה, כך שכל בוגר קורס בקרים מתקדם, שעסק בתחום שנתיים ומעלה, יוכל לצאת לקורס כזה. קיבלנו ביקורת חיובית מאוד על ההכשרה וגם בקרי אבטחה ורישוי ותיקים העידו כי למדו רבות מהקורס".

האם אתה מצפה שמי שיכין את פק"מ האבטחה הוא הקב"ט הממונה של המתקן?

"אכן. מנהל אבטחה בגוף מונחה הוכשר לכך בקורס מנהלי אבטחה ולפיכך אנו מצפים ממנו לכתוב את הפק"מ ולא לפנות לחברה מייעצת בתחום. בסופו של יום, הוא מקבל מאיתנו כתב מינוי כמנהל האבטחה בגוף המונחה המסמיך אותו לנהל את מערך האבטחה עפ"י אותו פק"מ שאושר על ידנו ולכן יש חשיבות והרבה הגיון שהוא זה שיכין אותו. יש לציין שגישה זו גם משנה מאוד את מעמדו של מנהל הביטחון כפונקציה מקצועית אשר אמונה על מערך האבטחה כולו, גם מבחינה משפטית. חברות האבטחה המספקות את אנשי האבטחה אינן גוף מונחה ועובדה זו מחזקת את הגישה לפיה המשטרה רואה במנהל האבטחה כאחראי על כלל מרכיבי האבטחה, החל בתבחיני המאבטחים, דרך הכשרתם ושמירת כשירותם וכלה בחימושם. גישה זו מחייבת את מנהלי האבטחה להיות מעורבים בתהליך כולו באופן סדיר ועקבי".

שינוי בתעודות ההסמכה

"אחת הפעולות המשמעותיות ביותר אותן הובילה החטיבה לאחרונה, היא 'תעודת הסמכויות', תעודה המוענקת למאבטחים בסיום הכשרתם", מסביר אבי. "עד השינוי, קיבל בוגר ההכשרה עד שתי תעודות, בהן צוין שם האתר/מתקן בו יתאפשר לו להפעיל את סמכויותיו. הנחיה זו יצרה בעיות תפעוליות קשות והיה צורך ממשי להסדירן. החל מחודש יולי 2020, קיימות במערך שלוש תעודות בלבד: תעודה בצבע חום – לכל מערך המאבטחים הלא חמושים, תעודה בצבע אפור – למאבטחים חמושים, תעודה בצבע ירוק תורכיז – לכל סוגי מנהלי האבטחה.  מעבר לסדר שנעשה עם הצבעים, נעשה סדר גם בנושא שם הגוף בו יועסק המאבטח. נקבע כי התעודה תציין את תחום העיסוק: מאבטח רישוי עסקים או מאבטח גופים ציבוריים ותשתיות וכו'. שינוי זה יאפשר לחברות ניוד עובדים בין אתרים וגמישות תפעולית החיונית בעיקר בימים בהם יש מחסור קבוע של מאבטחים. יש לשים לב כי מאבטח שהוגדר לתחום רישוי עסקים, לא יכול לעבוד בגופים ציבוריים ולהיפך, גם אם הוא בוגר אותה רמת הכשרה. בהזדמנות זו אני מבקש להודות לרפ"ק צביקה אורנשטיין על ההובלה של עבודת המטה בתחום זה".

כיצד השפיעה הקורונה על הכשרת המאבטחים ומנהלי האבטחה

"בתי הספר והמכללות מחויבים לפעול עפ"י הנחיות משרד הבריאות ואי לכך נערכנו בהתאם עם מגבלות, בעיקר בכיתות הלימוד ובאימוני קרב המגע. בתקופת הסגר הראשון, נסגרו בתי הספר והם נפתחו בהתאם לתקנות הריחוק החברתי. במכללות המשכנו להכשיר, למרות הגבלות משרד הבריאות, שכן הקורסים הפכו להיות מתוקשבים".

מה היו משובי החניכים והמדריכים על צורה זו של למידה?

"הדעות היו חלוקות בנושא. כמו בכל דבר יש יתרונות ויש חסרונות וברור שישנם נושאים שלא ניתן לקיימם בצורה מקוונת. לכן, התשובה האופטימאלית היא שילוב בין שתי השיטות, כאשר הדבר הוא אפשרי. נכון להיום, אנו עובדים באופן מקוון כאשר 25% מהתכנים מועברים באופן פרונטלי. כמובן שמדור הכשרות מפקח בתחום הלמידה המקוונת כאשר ראש תחום מכללות, רפ"ק יוסי אוחיון, אמון על תחום זה.

מה בנוגע להכשרת המאבטחים ?

"אני שואף לשלב למידה מתוקשבת (למידה בעזרת לומדות) גם בהכשרת המאבטחים במספר רמות הכשרה ובדגש על שמירת כשירותם באותם נושאים עיוניים. בימים אלו, אנו נערכים לביצוע "פיילוט" בנושא, שמטרתו לבחון שילוב זה. אני מאמין שמעבר לחיסכון במשאבים, המהלך יטייב את הליך הטמעת החומר הנלמד, יסייע בשמירת הכשירות ויצמצם את נפל ההכשרות. את הפיילוט יוביל רפ"ק מאיר אהרוני בשת"פ עם המוסדות להכשרת מאבטחים.

למידה מתוקשבת להכשרת מאבטחים קיימת במערכי האבטחה הבכירים והשילוב בין למידה זו ללמידה בכיתה היא, ככל הנראה, השיטה הטובה ביותר להטמעת נהלים והוראות. ללמידה מתוקשבת יש יתרונות רבים בדגש על היותה זמינה ונגישה, אינה תלויה בטיב המדריך ולעולם אינה שוכחת נושאים. יתרון חשוב נוסף, הוא ביכולת לבחון את הבנת החומר במהלך הלמידה ,ע"י שילוב שאלות הבנה, שילוב אפשרויות רבות להרחבה והבהרה בעזרת הבהרת מושגים, סרטוני הדרכה ועוד".

נגיף הקורונה שלח מאבטחים רבים לחל"ת אשר עבור חלקם יימשך עד יוני 2021. מאבטח בחל"ת מאבד את כשירותו. האם קבעתם נהלים והנחיות לחזרה לכשירות?  

"אנו מאוד קשובים למצב ולמצוקה בהן נמצאות חברות האבטחה. אנו מודעים לעובדה שישנם מאבטחים רבים שנמצאים בחל"ת, אפשרנו הקלות לשמירת הכשירות לכל רמות המאבטחים ואף אפשרנו דחייה בשלב הראשון של עד 3 חודשים, לשמירת כשירות לבודק בטחוני ומאבטח בסיסי. ישנן הקלות נוספות, גם למאבטח מתקדם ובכיר ואנו נבחן כל סיטואציה באופן פרטני וננחה בהתאם. מנגד, יש לזכור תמיד, שאבטחה היא מקצוע וכשירות המאבטח בירי, קרב מגע וסמכויות הם נושאי ליבה בעבודתו שנדרשים לתחזק ולשמר".

לסיום, אני מבקש לאחל שנה טובה ובריאות לכל מערך האבטחה בתקווה לימים טובים יותר, מבקש להודות לקציני מדור הכשרות על עשייתם המקצועית והברוכה, למפקדיי בחטיבת האבטחה ורישוי שמובילים לחדשנות ויצירתיות בעולם האבטחה, למד"רים ובעלי מוסדות להכשרת מאבטחים ומכללות להכשרת מנהלי האבטחה. המשך עבודה פורייה ומקצועית ושיתוף פעולה פורה!

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.