תעשיית הנשק הישראלית עושה חיל בימים אלה ורבים מכלי הנשק המפותחים בישראל עושים את דרכם למדינות העולם, הן לצבאות ולארגונים והן לשוק הפרטי. אחת מחברות אלה הינה "סילבר שאדו" בבעלותו של עמוס גולן, איש עשייה וחזון, שנמנה בעבר על מפקדי יחידות הלוחמה בטרור של צה"ל והמשטרה. לרגל פתיחת מפעל החברה בארה"ב ערכנו עם עמוס ראיון על החברה ועל תחום פיתוח הנשק הקל בישראל.

עמוס גולן, שירת בצבא ובמג״ב, לסירוגין, במשך למעלה מ 25 שנים. התגייס לצנחנים בשנת 1973, לפני מלחמת יום כיפור וסיים כמ״פ לאחר מבצע ליטני. כשנה לאחר מכן התגייס לימ״מ והקים את ״החוליה השקטה״. כוח ייחודי זה פיתח, הוביל ולחם בפועל, תוך הפעלת יכולות פורצות דרך, בתחום הלוחמה בטרור שהיום מובנות ואז היו נראות דמיוניות. במהלך שירותו נפצע מספר פעמים ולאחר היתקלות בלבנון שם נפצע מרימון לקח הפסקה, ״הם כנראה באמת רצו להרוג אותי״, הוא אומר.

עמוס עבד מספר שנים בפרויקטים ביטחוניים שונים ברחבי העולם ובסוף שנות השמונים חזר לצבא לענף לוט״ר. יחד עם אבי סיוון ז"ל, חברו משכבר הימים, הפכו את הענף ל"יער". מקבוצה של 12 מדריכים וקומץ מילואימניקים הפכו שניהם את הלוט״ר למה שהוא היום. כדי לחזק את הלוט״ר החליטו, על דעת עצמם, לשנות את השם ל״בית ספר ללוחמה בטרור״ שאט אט סיפח אליו את כלל ההדרכה הצה"לית בתחום זה. לאחר שסיים קדנציה כמפקד הלוט״ר עבר עמוס לפקד על יחידת דובדבן (המפקד השלישי).

בסיום תפקידו עבר קורס פו״ם ״ברק״ במשך שנה ובשנת 1995 השתחרר וחיפש את דרכו. ״אשתי הייתה זו שאמרה לי באופן שאינו משתמע לשתי פנים: 'נהנית מספיק. הגיע הזמן להתחיל לעבוד', וכך היה״.

"סילבר שדאו"

 ספר לנו בקצרה מתי הוקמה ובמה עוסקת החברה?

"סילבר שדאו הוקמה בשנת 1995, בהתחלה עם שותף והיום אני הבעלים היחידי. אנו עוסקים בפיתוח וייצור נשק קל כולל מפעל עיבוד שבבי, חברת קורנרשוט, ביצוע הדרכות ברחבי העולם ובישראל, פיתוח אמצעים מיוחדים ומכירת ציוד ביטחוני".

יש כל כך הרבה חברות לייצור נשק בעולם, חלקן קיימות מעל מאה שנה, מה גורם לאדם לקום בבוקר ולהחליט שהוא מייצר כלי נשק?

"סקרנות והאומץ להאמין שאפשר לעשות דברים אחרת. אף פעם לא הלכתי בתלם. בצנחנים הגעתי למח״ט דאז איציק מרדכי והצעתי לו להחזיר את קורס לוחמה זעירה שהתפוגג במשך השנים. קיבלתי אישור ותמיכה ובטקס סיום של המחזור הראשון הענקתי לבוגרים רקע ירוק לכנפי הצניחה במקום הכחול שהיה עד אז. אגב, את הרקע גזרתי מתיקיית פלסטיק ירוקה. היום רקע ירוק מהווה רקע לכל כנפי צניחה של צנחן לוחם. חייבים לחלום אבל צריך גם לעשות.

בנק״ל אותו אני מפתח ומייצר אני יכול להביא לידי ביטוי את התפיסה שלי; איך לדעתי צריך להיראות רובה סער. בחרתי פלטפורמה ולאחר סדרת ניסויים ושיפורים ייצרתי את סדרת רובי סער תחת מותג 'גלבוע'. למה גלבוע? אני אוהב את השיר ״מלכות החרמון״ של להקת פיקוד צפון  ובו מופיע שורה 'גלבוע נושק לתבור' .

יש סביבי צוות מדהים של מומחים, סמנכ״ל לוחם שהולך עמי מאז שירותו בדובדבן יובל כץ, מייק מרכוס שעשה עלייה לישראל, איבד רגל בלבנון, התנדב ללוט״ר ולאחר מאמצים הצלחתי לגייס אותו לצה״ל כמומחה לנשק. צוות זה כולל מחלקת הנדסה בניהול ראם הקריש, מפעל עיבוד מתכת ייחודי בניהול ציון עזר ובפועל חבורה מלוכדת של ארבעים איש. זו מערכת שנותנת לי ביטחון לקום בבוקר, לתרגם חלום למציאות ומאפשרת לי להעז לעשות דברים אחרת, מהר ויחסית במחיר תחרותי".

האם ייצור נשק הוא תולדה של ביקוש והגדרת צרכים ע"י הלקוח או כמנהג ישראל; אתה מפתח את הכלי ואז רץ לחפש שווקים ולקוחות ?

"הרקע המקצועי שלי מתחלק בין צבא, מג״ב שזה משטרה, וניסיון בין לאומי בפרויקטים רבים. ידע וניסיון אלו מאפשרים לנו לייצר כלים כמו סדרת הגלבוע המותאמת לצרכי הלקוח. לדוגמה, לפני ארבע שנים יצאנו לראשונה בעולם עם תמ״ק תשע מילימטר מוזן במחסניות גלוק בייצור סדרתי. התעקשתי באפיון על השימוש במחסניות גלוק. בעיניי, זהו יתרון מבחינה מבצעית ואופרטיבית בשטח וחשבתי שזה הפתרון הטוב ביותר ללוחם. אני מאמין שמדינה צריכה לפתח מגוון גישות ולעודד פיתוח כלי נשק שונים. בארץ יש מספר חברות המתמחות בייצור נשק ואביזרים. כל אלו הם רעיי לתחום ולעיתים שותפיי או יריביי לעסקה, אולם אני משוכנע שכולנו, כל איש בתחומו, מביא גישה רעננה ופוטנציאל יצוא ביטחוני ממדינת ישראל.

לצערי בוחרים ארגונים, חברות, וגופי צבא בישראל להקשות על רכש מוצרים ישראליים ובכך לשחק לידי מתחרים. האם אתם באמת משוכנעים כי בעולם יש רק אקדח אחד טוב שמיוצר ע״י חברה שממש לא רוצה למכור לנו ישירות? האם האקדחים המיוצרים בישראל אצל אלי מ'בול' או אצל סמי מ-IWI' ' פחות טובים? ארה״ב החליטה כי תבטל את האישור להשקיע חלק מכספי הסיוע בישראל וזאת מתוך החלטה שלהם לחזק את התעשייה האמריקאית, אז מדוע לא לחזק את התעשייה שלנו? בקיצור תנו לנו סיכוי להתמודד גם נגד הקיים כי הרבה פעמים אנו החברות הישראליות, יחסית יותר יעילות, זולות ובעלות יכולת להביא לפתרון מתאים יותר. לשמחתי, בסיוע תת ניצב אמיתי לוי ראש חטיבת אבטחה שסיים את שירותו במשטרה לפני כחודש, לא נכנע ללחצים שהופעלו עליו ואישר לגורמי אבטחה במשק לרכוש נשק גם מחברות כמונו. ואכן, היום תמצא רובי גלבוע בין השאר במפעלי ים המלח, משרד החקלאות, רכבת ישראל ודואר ישראל".

באילו כלים משתמשים היום חיילי החי"ר בצה"ל?

"חילות גולני, גבעתי, נח״ל ועוד משתמשות ב'תבור'. אולם צנחנים ויחידות מיוחדות כמו מג״ב ומרבית יחידות הצבא משתמשות עדיין בM-4 מסוגים שונים. צבא ארצות הברית שהינו בעל ניסיון כלל עולמי משתמש בM-4 וכנראה גם הם יודעים דבר מה על הנדרש מכלי נשק. בעיניי ״בולפאפ״ שהוא רובה בו מנגנון הירי, המחסנית והמכלול ממוקמים לפני ההדק פחות מתאים ללוחם חי״ר האמור להיות ורסטילי. התבור מצוין כשלעצמו אולם הוא, כמו כלים רבים וטובים לפניו, לא בדיוק מה שנדרש בעת הזו. העוזי שהשימוש בו נגרר עד מלחמת יום כיפור או הגליל שהיה חיקוי מאולץ של הקל"ץ, אזי גם התבור מטבע הדברים יסיים את חלקו ואני מעריך שצה״ל יחזור להשתמש בנשק שבנוי נכון ארגונומית, מאפשר תפעול מעצורים מהיר  ועוד שיפורים בכלי ובמחיר".

ראיתי את הסנייק, רובה חדש דו קני. ספר לי עליו, והכי חשוב למי הוא נחוץ?

"גם כאן, כמו הרבה מהרעיונות שצצים לי חדשות לבקרים, הכל החל כשהודעתי לצוות שלי שאנו הולכים לייצר רובה סער דו קני. האחד התבונן בי במבט של 'אכלת רעל?' והשני מניסיונו עתיר השנים עמי שאל אותי 'למה לא שלושה קנים..?' שניהם ידעו שמה שמתחיל אצלי כהזיית שחר סופו שיהפוך להיות הצלחה עולמית. הרעיון המרכזי הינו לייצר רוס״ר שמסוגל בלחיצת הדק אחת לשחרר שני קליעים בעת ובעונה אחת ואז, כמובן, תוצאות הבליסטיקה הסופית עולה באופן סינרגטי. לקח שנתיים, קיבלנו פטנט עולמי, והיום אנו מייצרים את ה״סנייק״ שזה נחש בעל שתי שיניים קטלניות, יש לנו מעל חמשת אלפים הזמנות בפועל והיד נטויה".

האם נכון שלכל יחידה ולכל ייעוד יהיה כלי נשק שונה?

"כיוון שלכל יחידה מאפיין משלה, למשל ליחידת אבטחת אישים שזקוקה לכלי קצר במיוחד בקליבר קטלני פיתחנו 'גלבוע 'APR (Assault Pistol Rifle) שזה שם וסימן מסחר בלעדי שלנו. כלי שמותאם לנשיאה באופן מוסלק בנרתיק כתף, ירך, שליפה או הפעלה 'ממזוודה' שאינה מעוררת חשד. לכוח חי״ר פיתחנו רובה סער/קלעים בעל קנה צף שמאפשר צליפה לטווח 500 מטר לפחות למטרת ראש. שוב, זהו כלי ממשפחת הגלבוע על כל יתרונותיו. אנו מתאימים את המוצרים שלנו ללקוח ולא להיפך".

אחד ממוצרי הדגל שלכם הוא ה"קורנר שוט" שאף  סוקר בהרחבה ע"י הנשיונל ג'יאוגרפיק, ספר על הפטנט ולקראת מה אתם צועדים עימו.

"מניסיוני בלחימה בשטח בנוי תמיד כשהיה עליי להסתכל מעבר לפינה או לחשוף עצמי לירי חשתי שאפשר לעשות את זה באופן בטוח יותר. אמת, ניתן לאחוז בנשק מעבר לפינה אבל אני אישית קשור מאד לכף ידי הימנית ולא מעוניין לחשוף אותה לריק וכשלא צריך. הקורנר שוט הינו פריצת דרך תפיסתית המאפשר לצפות ולירות בהחלטה של שנייה, שינוי תפיסה בשדה הקרב. כל זה תוך שימוש במחסה כמגן. ברשותי מכתב הוקרה מפלוגת מרינס שלחמה בפלוג׳ה ובו מספר אחד הלוחמים שהפעיל את הכלי בכמעט אלפיים הזדמנויות כי בסריקת חדר בעזרת קורנר שוט זיהה חמוש האורב לו בתוך החדר. לוחם המרינס צעק לחמוש להיכנע ומשהבין החמוש שבמידה ויפתח באש הוא יפגע בחתיכת פלסטיק הוא החליט להיכנע. אגב, אשתו של הלוחם כתבה לי מכתב תודה על כך שחיי בעלה ניצלו הודות לקורנר שוט. זהו כלי מציל חיים, זהו כלי שבמודל תשע מ״מ שלו יעיל עד טווח של למעלה ממאה מטרים. זהו הטווח המסוכן בו סיכויי אויב, גם לא מאומן לפגוע בך גבוהים במיוחד. לכן, לא חייבים לדחוף את הראש איפה שאפשר לדחוף אמצעי אחר שיעשה את העבודה".

האם הקורנר שוט משמש ככלי אישי או במסגרת כלי מחלקתי?

"הוא אמור להיות כמו פטיש או פק״ל פריצה. הוא לא כלי מרכזי, הוא נישא באפוד על הגב וכאשר יש להשתמש בו הוא נפתח ונותן לכוח מודיעין בזמן אמיתי וכמובן בעל יכולת מבצעית. נשק זה נמצא בשימושים רבים כגון ביחידת התערבות בבתי סוהר, לכוחות הפועלים על ספינות  קבוצות ״אייר-סופ״ ועוד . פיתוח נוסף הינו ״קורנר-מוט״ שמאפשר ירי לגובה מספר מטרים. הקורנר-מוט מהווה כלי עזר גם ללחימה בתווך התת קרקעי"

.ומהן התוכניות להמשך ?

"יש לנו הסכם ייצור ושיווק בארה״ב של משפחת הגלבוע, שוק שאנו רואים בו עתיד לשנים רבות, ובעוד שבועיים יוצא בארה״ב המוצר הראשון  M43

(קליבר 39   X 7.62). מפעל עיבוד המתכת מבצע פרוייקטים לתעשייה הביטחונית, אנו מייצרים מגדלי פיקוח ניידים, טרקטורוני קרב, מזוודת מיגון ונמצאים בתהליך להקמת מתקן אימונים ייחודי. כגוף מתכנן ומייצר אנו מהווים אבן שואבת לבעלי רעיונות ופטנטים ביטחוניים ועם חלקם אנו מבצעים השקעות ושיתופי פעולה בייצור ושיווק. החברה מעבירה מזה שנים קורסי לחימה שונים מלחימה עד קורסי טייס, שריון וארטילריה".

האם ידע זה אינו זולג למקומות לא ראויים?

"החברה פועלת אך ורק על פי אישורי אפ״י, אגף פיקוח היצוא, שהינו גוף אכיפה רב עוצמה שדורש מכל יצואן לעמוד במגוון דרישות כדי לקבל אישורי שיווק ויצוא. זהו הליך מורכב, קשה, יקר, הדורש סבלנות אבל מניסיוני באם אתה חורט על דגלך לעבוד כחוק בסופו של דבר הדרך המדויקת מהווה מעין 'ביטוח' שהעסקה תצליח ותעבור בשלום בארץ ובעולם. לחברתי נוהל למניעת מתן שוחד לעובד ציבור בארץ וכמובן בחו״ל. גם נוהל זה דורש הסכמה של הגוף מולו אתה עובד בנושא זה. אין ויתור ולו על שביב קוד התנהגות אחד".

למעשה אתה אומר שאתם עוברים מלהיות חברת בוטיק לחברה המייצרת ומשווקת בהיקפים מסחריים גדולים.

"מבחינת יכולת הייצור אנו מסוגלים לייצר אלפי נשקים בארץ ועשרות אלפים במפעל בחו״ל, אני אשמור על 'רוח הבוטיק' כדי להיות זריז ומהיר. שיתופי פעולה עם גורמים בארץ כלקוחות ונציגים מאפשרים לנו להתמודד על מכרזים שונים. ברור לי שבארץ המאבק קשה וארוך טווח אבל בחו״ל אנו יכולים לספק אלפי רובי גלבוע ורק דמיין לך איזה מאבק ארוך מכוער יתלווה להזמנה שכזו בארץ. כפי שציינתי לעיל, אנו מתכוונים להקים מתקן אימונים שזהו חלום משותף של מאיר דגן ז״ל חברי משכבר הימים ושלי. כדי להמשיך בדרך בה התחלנו יחד, אני עובד בנושא בשותפות עם דן דגן בנו ויחד החלטנו שנתגבר על כל המכשולים. בכוונתנו, כאשר נצליח להקים את המתקן, לקרוא לו 'מעוז דגן' ,מגיע לו".

לפני מספר ימים ראיינתי את ראש חטיבת האבטחה היוצא, תנ״צ אמיתי לוי ושאלתי אותו את השאלה הבאה: האם אתה רואה באזרח החמוש חלק מתפיסת האבטחה של ישראל. מהי דעתך בנושא זה?

"אנו במלחמה, מולנו ניצב אויב שוויתר על כל עקרון מוסרי ואנושי ושם לעצמו מטרה אחת- לגזול חיי יהודים באשר הם. לפני שבעים שנה העמידו אותנו על גדות הבור וגזרו דיננו למוות ואבותינו לא ידעו כיצד ולא היה ביכולתם להתגונן בפני החיה הטורפת. אני שמח שהשר לבט״פ גלעד ארדן, עזר כנגדו מר הרצל קבלו מאגף כלי ירייה וכמובן תת ניצב אמיתי לוי מאפשרים לנו היום את הזכות להגן על עצמנו. קיבלנו את הזכות להתגונן. כפי שבשעת מלחמה אנו נקראים לדגל ובמידת הנדרש למסור נפשנו למען המולדת, כך גם בימים אלו זכותנו וחובתנו להתגונן. ואכן, כשרוצחים מנסים לצאת למסע רצח תוך דקות מעטות יש מי שעומד מולם. ככה בולמים טרור; עם שומרים מאומנים וחמושים ועם אזרחים שמסייעים להם".

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.