כל מערך אבטחה עשוי להיכשל, מודיעין מקדים שלא הגיע, איתור חשודים שלא צלח, מסננת רדומה בשער ואפילו מערכות אוטומטיות למחצה לאיתור תבניות חשודות העשויות לתרגם התרגשות רומנטית כיעד לבדיקה. כישלון באיתור מוקדם יאפשר למפגעים להפתיע ולפעול במרחב מוגדר.

יש המחלקים את מעגלי האבטחה לשלושה: הרתעה – התראה, מניעה – הגנה ותמיד מעגל תגובה . במתקנים קולטי קהל עוסקים אידיאולוגית בשאלת "צוואר הבקבוק"- כיצד לצמצם ולהגן על ריכוזי קהל פגיעים בכניסות למתקן גם כשהם ממתינים לבידוק. בפועל מערכי האבטחה נועדו על מנת לייצר שכבות בלימה גמישות  כנגד כל איום. לוחמי האבטחה הערוכים בשטח מוכנים מנטלית לפעול כנגד בודד או חוליה המצוידים היטב באמצעי הרג מתקדמים. לתקיפות כמו שהראו ברומא, וינה או בטווח בשדה תעופה- לוד בשנת 1972, יש רק מענה אחד בזמן אמיתי, נטרול מהיר של התוקף תוך שניות ע"י המאבטחים ו/או צלפים.

Boots on the Ground

מאבטחים  ימצאו עצמם באחת מול עובדה מוגמרת, אמצעי וכוונה. יריות , צרחות ופיצוצים מכל עבר. המאבטח נדרש לצמצם טווח בעודו מזגזג ומדלג בתוך קהל אזרחים הנמלט על נפשו בין פצועים המומים ומזוודות נטושות כל זאת כשעל הרצפה פזורים תרמילי כדורים, שברי זכוכית, כתמי דם , גופות ואיברים קטועים. גם לאצן המהיר ביותר בבוחן כשירות  תקופתי ייקח מספר שניות עד שיגיע ,יבלום בטפיפה על הרצפה החלקלקה ויכנס לעמידת מוצא נכונה לעבר התוקף.  זה הזמן להכניס לתמונה גם את הפרמטר הפסיכולוגי. פרמטר זה מוגדר ״כזמן תגובה״ ומתייחס למהירות שבה נצפה שינוי התנהגותי באדם בעקבות הופעת גירוי . עם תחילת האירוע איתור או ירי התוקפים בפועל הינו נקודת הזינוק שממנה נמדד משך זמן שלוקח למאבטח להגיב. הוא חייב לעבור ממצב של מוכנות תאורטית למצב פעולה, להתעשת, לגבור על הפחד וההתרגשות ולהגיב . בפרשות "רומא" ו"וינה" אותם הזכרתי התמודד כוח האבטחה עם תרחיש זה בהצלחה מרובה . (פרשיות אלו הובאו בפני הקוראים בגיליון 26 של מגזין מצודה).

צלפים בשרות האבטחה     

המאבטח נדרש להסתער אל מול פני האויב ולעומתו הצלף הממוקם בעמדת שליטה שקטה ובטוחה ובמקרים רבים כבר נמצא בעמדת ירי מוכן לפעולה . לצלף הממוקם נכון יהיה קו ראייה ישיר עם המטרה הוא "פתור" מהצורך לבצע מעבר קהל ואינו חשוף למראות ולקולות שבדרך . צלף מאומן ידע לבצע את משימתו במהירות כשיכולתו המנטלית והפיזית במיטבה.

ב 30 במאי 1972 פתחו באש שלושה מחבלים יפניים באולם קבלת המזוודות של נמל התעופה בלוד. 24 נוסעים נרצחו ו 71 נפצעו. המחבלים שהגיעו מפריז ירדו ממטוס ״אייר-פראנס״ שלפו רובי קלצ'ניקוב ללא קת שני מחסניות לכלי ורימוני יד ופתחו באש סביבם. דקות ארוכות התבצע הטבח בנוסעים חסרי הישע, בעובדי מכס המבועתים ובסבלים שמלאו את האולם הקטן. עדת ראייה, שמרית אור סיפרה ״כל זמן הירי לא היה מי שירה מנגד, לא הגיבו, זה נמשך נצח״. מאה ושמונים כדור ושישה רימונים הוטחו בחפים מפשע . סביר מאוד שאם באותם ימים היה ממוקם בעמדת שליטה צלף מיומן אירוע זה היה מסתיים אחרת.

כשל בקריאת המפה   

פרשיית קוזו אקמוטו הייתה בדיעבד "עוד אחת" משרשרת של פעולות טרור כנגד מטרות תעופה בכלל וישראליות בפרט.  ב – 22 ביולי 1968 נחטף לראשונה מטוס אל-על ואולץ לנחות באלג׳יריה, חלפו שנתיים ובשנת 69 הותקף מטוס אל על בציריך ע"י חולייה קרקעית שפתחה באש אל תא הטייס. מאבטח הטיסה מרדכי רחמים חמוש באקדח זעיר 0.22 פרק מהמטוס והסתער בגבורה על מחבלים החמושים בקלצ׳ניקובים רימוני יד ומטענים והרג את מפקד החוליה בטווח קצר ולכד את השניים האחרים, ב- 8 למאי 1972,שלושה שבועות קודם לטבח בשדה התעופה (פרשיית אקמטו)  שחררה סיירת מטכ״ל את נוסעי מטוס ״סבנה״ הבלגי שנחטף ואולץ לנחות בשדה התעופה לוד.

למרבה הפלא למרות שרשרת אירועים זו ,איש לא קלט שהזירה האווירית בכללותה כוללת מעתה גם את התחום הטריטוריאלי הישראלי ושכך גם את שדה התעופה הבין לאומי היחיד בישראל. בפועל מערך האבטחה החדש לא הספיק להתאים עצמו אל מול תרחיש ההוצאה להורג כפי שהתרחש לזוועת כולם. ראוי לציין כי במהלך הטבח ,יאסוקו, אחד המחבלים נורה למוות, אך עד היום לא ברור אם נפגע ע״י חבריו או ע״י גורם נעלם אחר, יש אומרים ששוטרי מכס היו חמושים. אוקודיירה המחבל השני התאבד עם רימון וקוזו אקמוטו שהחל כבר אז לאבד את עשתונותיו נלכד על ידי עובד נועז במרחב האווירי. אירוע זה סימן את תחילתו של עידן חדש שדרש שינוי תפיסת אבטחה ומתן מענה לתרחישים מעין אלו.

תפיסת האבטחה בשדות התעופה

סודיות כבדה אופפת את שיטות האבטחה העכשווית בשדה התעופה כך שנאלצתי לערוך חיפוש מהיר במרשתת כדי לשפוך מעט אור על המתרחש היום בנושא זה בתחומי נתב״ג. והנה ב – 7/2/2012 מתפרסם בעתון מקצועי לענייני צבא וביטחון ״ישראל דיפנס״ כי חברת ״מיפרם״ מחיפה הכניסה לשימוש בנתב״ג מגדל עם חופה שנפתחת בצורה אוטומטית. ציטוט מהכתבה-״זהו מגדל שמירה וצלפים סגור לחלוטין ברגע ששומר נידרש להגיב בירי הוא לוחץ על דוושה היקפית שגורמת להתרוממות החופה של המגדל ומאפשרת להגיב בירי מול איום כמו רכב חשוד שמסתער על מטוס עמוס נוסעים ״ זמן התגובה הנדרש על פי מר דוד נוי מחברת מיפרם הינו כשנייה וחצי. המגדל, מוסרים מהחברה הותקן בשטח אווירי באזור המוגדר כ״סטרילי״. עיון נוסף באתר FXP מקפיץ מיד דיון מ -2009 (שלוש שנים לפני הפרסום על הצבת המגדל) והמציין כי עבודת הצלף בנתב״ג היא ״אחראית, קשה ושוחקת״.

השימוש בצלפים באירועים המוניים :

בארה״ב במיוחד אחרי 11 לספטמבר מוצבים צלפים מאומנים באירועים מוסיקאליים, אירועי ספורט,  באצטדיונים, על גגות מבנים שולטים או בתאי תצפית ממוזגים. כוחות מיוחדים אילו עוברים השתלמות כדי להפוך רשמית  לצלפים שמוגדרים כטובים ביותר בין כל לוחמי ה swat ומטרתם לאסוף מודיעין בזמן אמת  ולבצע ״ירי בזויות גדולות״ על מנת לנטרל גורמים מאיימים .הירי מבוצע מתוך עמדות מוגדרות שנקראות באנגלית- Final Firing Positions ובקיצור FFP ובתרגום חופשי -עמדת ירי סופית. מעניין למי?.

במהלך הקורס מבצעים החניכים ירי ״חי״ לא רק במטווחים אלא לעבר מטרות אישון (עיגולים זעירים) המוצבות בתוך קולטי קליעים בטווחים ובמקומות שונים באצטדיון עצמו, "המלאכים השומרים מעל״ מבצעים  תרגלי תפיסת FFP גם כחלק מיחידת התערבות, השתלטות וכדי לתת מענה מידי לכל אירוע בכל מקום אפשרי בזירה .החניכים גולשים  ממסוק ,פורקים מרכב משוריין מטפסים על סולמות המותקנים על מגדלי תאורה או שועטים במעלה מאות מדרגות כשהם נושאים את כל ציוד הצלפים . כדי להיות מסוגלים לדוגמה ,לירות ממשטח עבודה המותקן גבוהה על מגדלי תאורה ליציעים למטה חייבים הצלפים להשתמש בחצובה. חצובה זו מאפשרת ירי בכריעה עמידה לעיתים תוך ישיבה על כיסא מתקפל. ב 2012 העלה צלף ממשטרת אינדיאנפוליס סט תמונות לפייסבוק כשהוא יושב על כיסא מרופד היטב ועל ראשו אוזניות ומיקרופון המחובר לרשת קשר. הצלף נראה מכוון את רובה הצלפים מתוך תא ירי כשחלק מהחלונות פתוחים ועל חלק מודבק טפט כלשהוא על מנת  כדי להקשות על הצופים לראות מה נעשה בתא. זעקת מתחסדים שטענו שהם חשים סכנה פן יפלוט הצלף קליע אקראי במהלך ה״סופר-בול״ הובילה את דובר המשטרה לחזור ולציין כי במשחק עצמו כששבעים אלף איש יגיעו לאצטדיון כלי הנשק לא יהיו טעונים וכי הצלף יסרוק את הקהל רק עם אמצעי אופטי עצמאי הנפרד מהרובה. לי ברור  שצלף הינו אחד היצורים המאופקים והממושמעים ואחראיים בזירה שלא יעז לירות לעולם ברשלנות ושלא לצורך. נחזור לתמונה שפורסמה באינטרנט בה ניתן לראות כי בעמדה שני רובי צלפים על חצובה כשהם ערוכים מוטים ומוצבים בכיוונים שונים כך שהם ערוכים לפתוח באש  ללא צורך לטלטל ולמקם מחדש את הרובה עם החצובה הגמלונית.

במרץ 1978 במהלך מבצע ליטני בדרום לבנון נפגשתי בשטח היערכות להטסה מצפון לג׳זין את אבי סיוון המנוח כשהגיע אליי יחד עם נאש אברמוב. ״אני  אתך ועם הלוחמים שלך על המסוק", אמר לי סיוון "כשנגיע ליעד אתה מסתער אבל עד שאתם תגיעו אני כבר אחסל את כולם״ התבוננתי בחגור של נאש וראיתי שהוא שזר 50 כדור על הרצועות, שאלתי אותו אם זה מספיק הוא אמר לי שאם הוא ירה את כולם אפשר יהיה לחזור הביתה בשקט. כיוון שידעתי שאבי הוא שילוב של "צלף-על" ופרא אדם היה ברור לי שאני תמיד יכול לסמוך עליהם בכל מצב.

למרות שמעולם לא ראיתי צלפים בנתב״ג כולי תקווה שאכן מוצבים שם שכאלה. גם היום מתוך הכרת איכות המשתחררים מיחידות העלית השונות , ברור לי שהם תמיד מוכנים לנטרל במהירות כל צר ואויב רק אם יתנו להם הזדמנות. הבעיה העיקרית שעליהם להתגבר  הינה השגרה והשעמום וגם לכך יש כיום פתרונות החל מבקרת ראש וזיהוי תנועות חריגות בצוואר ובגלגלי העניים, מעקב אחר דופק בזמן אמת ועד בקרת טמ״ס. כיום מעודדים באירועים שכאלה על  שמירת ושימוש בקו קשר פתוח וידידותי למחצה בין העמדות שונות, קשר שמסייע ביין השאר בשמירה על ערנות. ואסור לשכוח, לצלף שכזה אסור לנטוש את העמדה גם שמתחתיו מתרחש כאוס, יש לצפות תמיד לגל שני או שלישי ולכן רצוי וצריך לנעול מבחוץ את המגדל ואו להוסיף אזיק משולב בכדור ברזל לרגל שמאל. כל זאת כדי למנוע מהצלף להיכנע לאינסטינקט הטורף, לנטוש את עמדה ולהסתער לבדו על המחבלים.

 

 

 

 

 

 

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.