“אנו נמצאים בעיצומה של מהפכה וכבר היום אנו עדים לכניסתן של טכנולוגיות אבטחה מתקדמות המחליפות כח אדם”.

כמנהגנו בעבר, מערכת מגזין מצודה התכנסה לבחירת איש השנה בעולם טכנולוגיות האבטחה בישראל. אנו שמחים להגיש בפניכם ריאיון שקיימנו עם חן יודלביץ, מנכ”ל משותף בחברת HVI פתרונות אבטחה שנבחר כאיש השנה של המגזין.

ראיין וערך: עירד גיל

חן יודלביץ בן 45, נולד בראשון לציון והיום גר בהרצליה, נשוי למורן רופאת שיניים ואבא ל-3 בנות; נועם, מעיין וענבר. את שירותו הצבאי עשה כחובש בצנחנים ולאחר שחרורו מהצבא בשנת 1998 החל לעבוד במחלקת הבטחון בשדה התעופה בן גוריון. חן הוצב במחלקה האחראית להליך בידוק כבודת היד והנוסע ואט אט התקדם עד שקיבל לניהולו את יחידת הבידוק כאשר תחתיו כ-200 עובדים. בשנתיים האחרונות בשדה גם הדריך והסמיך את צוות הבודקים, דבר שהיה חריג בהיותו מועסק ע”י חברה חיצונית. במקביל לעבודתו בשדה התעופה למד חן לתואר ראשון בניהול טכנולוגי B.Sc במכון הטכנולוגי חולון.
בשנת 2008 החל לעבוד בחברת “אבטחה ארגונית” בניהולו של רונן צירין אשר סיפקה מעטפת ניהול בטחון ללקוחות עסקיים. חן מונה לתפקיד אחראי אבטחה פיזית וסיפק שירותים לחברות גדולות, ביניהן: UPS, חברות דלק, קוסמטיקה ואחרות. “סיפקנו שירותים מלאים, מרמת סקרי סיכונים לאבטחה פיזית, תשאול עובדים, מהימנות עובדים, חקירות ופוליגרף. למעשה, סיפקנו מעטפת שלמה של ניהול ביטחון דרך חברה חיצונית המוטמעת בתוך הארגון”, מסביר חן.
בשנת 2012 החלטתי לעזוב את תחום הביטחון אך עד מהרה מצאתי את עצמי בחברת HVI, כאשר החברה קיבלה את הנציגות של HIKVISION בישראל. היינו חברה קטנה מאוד ופעלנו במשרד של 10X10 מטר שהיו המעבדה, המשרד, מכירות, מחסן, תפעול – הכל”.
ניהלת מערכים גדולים, מה משך אותך ללכת לחברה קטנה בתחילת דרכה?
“למען האמת שני נושאים משכו אותי, הראשון היה התחום הטכנולוגי שלא הכרתי אבל תמיד הייתי קרוב אליו והייתה לי תחושה שזה תחום שהולך להתפתח. שנית, רציתי להשתלב תפעולית בארגון צומח. פחות מתאים לי ארגונים גדולים בהם אתה מרגיש כ’בורג במערכת’. התפקיד של איש מכירות היה פנוי, אומנם זה היה תחום שלא הכרתי אבל מהר מאוד הרגשתי שאני מתחבר לתחום וביחד עם המותג צמחה החברה וגם אני איתה. התחלנו לגייס אנשי מכירות ולמכור ללקוחות משמעותיים ובלי הכרזות גדולות הפכתי למנהל המכירות בחברה כאשר תחתיי היו מספר סוכנים, חלקם לפרויקטים וחלקם להפצה.
בשנת 2019 החברה עברה שינוי בעלות מאוד משמעותי ויצאנו לדרך חדשה. מאז ועד היום החברה רק מתעצמת. כיום HVI היא הנציגה הרשמית של HIKVISION שהיא קונצרן ענק שעוסק לא רק בתחום מצלמות האבטחה אלא בשוק האבטחה כולו, מובילה בתחומה עם נתח שוק משמעותי של 35-40% – נתון מדהים! החברה מסייעת ללקוחותיה להטמיע את הפתרונות משלב האפיון עד לשלב הביצוע. החברה שותפה משמעותית בפרויקטים מובילים בישראל הכוללים: ערים חכמות, הגנת ישובים וקווי תפר, מחסנים לוגיסטיים, בתי חולים ומרפאות, משטרת ישראל, צבא ועוד…
בנוסף, הצליחה החברה בשנים האחרונות לחזק באופן משמעותי את רשת ההפצה שלה באמצעות מפיצי משנה על ידי ניהול שוק נכון. החברה המונה 50,000 עובדים ו-10,000 מהנדסי פיתוח שמה לעצמה מטרה להוות חזית טכנולוגיה לשוק המתח הנמוך והבטחון. ככזו, החברה מגדילה באופן תמידי את סל פתרונותיה באמצעות מספר יצרנים על מנת לתת ערך אמיתי לקהל לקוחותיה.
מעבר למוצרי הווידאו יש לחברה מגוון גדול מאוד של מוצרים ופתרונות, החל מערכות הקלטה, קירות מסכים, אינטרקום, מערכות אזעקה, סוויצ’ים וכו’.

היום HVI מונה כ-30 עובדים, רובם ככולם עוסקים במותג של HIKVISION. לאחרונה גייסנו מותג נוסף, איטלקי, המתמחה בתחום גילוי אש ועשן. במהלך 2023 נשווק את הפתרון הזה בשוק הבטחון והבטיחות”.
מה תפקידך היום ב-HVI?
“החל משנת 2022 אני משמש כמנכ”ל משותף של החברה יחד עם איליה לייקינד. יש בינינו חלוקת אחריות כאשר אני אחראי על תחום השיווק ומכירות ואיליה אחראי על כל השאר – לוגיסטיקה, כספים, רכש ועוד”.
הטכנולוגיה תופסת אט אט מקום מאוד מרכזי בתחום האבטחה, בתור מי שבא גם מעולם האבטחה איך אתה רואה את השילוב הזה ולאן זה יוביל בעתיד?
“אנחנו נמצאים באחת מהתקופות הכי מדהימות ומרתקות במאת השנים האחרונות”, אומר חן בהתלהבות. “אם נתנתק רגע מעולם הסקיוריטי נראה שלפני 20 שנה לא היה גוגל, טוויטר, אינסטגרם, יוטיוב, פייסבוק, סמארטפונים, והאינטרנט היה בחיתוליו.
20-30 החברות הגדולות ביותר הקיימות היום בשוק לא היו קיימות לפני 20 שנה. בעולם האבטחה ומוצרי הטכנולוגיה לאבטחה – היו השנים האחרונות מרתקות ביותר, קצב פיתוח שלא ראינו עשרות שנים קורה עכשיו בשנה אחת ועוד היד נטויה”.
בשנים האחרונות מושג “אנליטיקה” תופס תאוצה, אשמח שתרחיב בנושא זה.
“בביטוי ‘מצלמות בעלות יכולות אנליטיקה’ או ‘מוצרי אנליטיקה’ הכוונה לטכנולוגיה היודעת לעשות ניתוח חכם לתמונה המתקבלת ממצלמות האבטחה. בין אם המדובר בזיהוי פנים, ובין אם מדובר בהגנה על תא שטח המוגן מפני כניסה. למעשה, המצלמה יכולה לשמש כחיישן חכם שלא רק מתריע אלא גם מנתח את גורם ההתרעה. היום יש כמה שיטות לבצע אנליטיקה חכמה. הראשונה – אביזר הקצה. המצלמה עצמה. היתרון הוא שלא צריך שרת גדול מאחורי הקלעים, כל מצלמה מנתחת את אירועי האנליטיקה שלה, מדווחת לשרת ומשם מתחיל אירוע. השיטה השנייה היא אנליטיקה המבוצעת על גבי השרת המקבל את התוצרים ממספר מצלמות במקביל.
היתרון הגדול באנליטיקה בתוך המצלמה היא, כאמור, שלא צריך שרת. יכולת העיבוד מצויה בתוך המצלמה. מצלמות אלו הפכו להיות זולות ומחירן דומה למחירה של מצלמת IP רגילה שנמכרה לפני 3 שנים.
היתרון בשרת אנליטי הוא ביכולת להזרים אליו תוצרים ממצלמות קיימות, ללא צורך בהחלפתן בחדשות. שרת ההקלטה יבצע את האנליטיקה בדיוק כפי שהמצלמה הייתה עושה, אם מראש הייתה לה אנליטיקה מוטמעת”.
אם אבקש אותך לבחור את השינוי הגדול ביותר שמתרחש עכשיו בתחום זה, על מה היית מצביע?
“אחת המגמות החריגות בעוצמתן היא היכולת של מצלמות אבטחה עם אנליטיקה מובנית להחליף את רוב הגלאים אותם הכרנו במערכות האזעקה. מערכות אזעקה עם גלאים חיצוניים ידועות כמועדות להתרעות שווא, שנורא קל לעקוף אותן. היום מצלמות אבטחה גם מתריעות על אירוע וגם יכולות לנתח את האירוע ולעיתים קרובות עוד לפני שהפורץ מגיע לגדר המבנה”.
שוק “עשה זאת בעצמך” מאוד מצליח בעולם. איך זה בארץ?
“בארץ אנחנו עוד לא שם. רוב המקומות בארץ דורשים התקנה של טכנאי מורשה ומוסמך שיודע מה הוא עושה. בתחום העסקי, ולא רק, הדרישה למערכת מגיעה מחברת הביטוח והיא רוצה לדעת שהמערכת הותקנה כראוי. בעולם המצב הוא שונה. כבר היום ישנה רגולציה המחייבת תקן אחיד בתחום הבית החכם. יש חיישנים עם פרוטוקול מאסטר שמתאים גם לגוגל וגם ל’אלכסה’. למשתמש הביתי זה חשוב מאוד וגם למנהל ביטחון בארגון”.
מה הן הטכנולוגיות הבולטות אותן נראה בשנים הקרובות בעולמות האבטחה?
“פלטפורמה טכנולוגית עכשווית היא הרחפנים שכבר עושה את צעדיה הראשונים להחלפת הסיירים הרגליים והרכובים. היום כבר מדברים על רחפנים אוטונומיים – INDOOR ו-OUTDOOR שיודעים לבצע משימות ללא הכוונה ידנית. כלים אלו יודעים לצאת לנקודה מוגדרת בשל התראה מאלמנט מאתר או לבצע סריקה יזומה עפ”י תכנית ונתיב שהוגדר מראש. הרחפנים מצוידים במצלמות יום ולילה, יכולת כריזה ותאורה ועוד.
העתיד הוא שילוב רובוטים באבטחה, החל מהחלפת פקיד הקבלה, ביצוע סיורי אבטחה ובטיחות בשטח. הרובוטים כוללים יכולות של זיהוי פנים, יכולת דיבור ומענה לשאלות הכוונה ועוד. הטכנולוגיה עוד בחיתוליה אבל היא עושה צעדים ראשונים בכיוון הנכון וכבר היום ניתן לראות בארה”ב, יפן וסין רובוטים המשולבים במערכי האבטחה.
לסיכום,
זהו עולם מרתק המתפתח בצורה מהירה מאוד, יכולות שהיו דמיוניות לפני חמש שנים כבר נמכרות היום בהמוניהן וכאמור, היד עוד נטויה. אני ממליץ בחום לאדם המחפש את מקום עבודתו הבא לחשוב אילו טכנולוגיות מובילות יהיו בעתיד”.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.