Person putting firearm in gun safe

הפעם בחרתי לסקור בפניכם פתרון חדש מבית רובין פיתוח מערכות מידע, אשר נועד לסייע לבעלי רישיון מיוחד לפקח בזמן אמת על העברת נשק בין מאבטחים ("העברה חמה") ועל הפקדת נשק באתר בתום משמרת ("נוהל נשק עמדה").

מאת: אמנון חביב

עפ"י נתונים שאספנו מחברות האבטחה, אגף כלי ירייה וחטיבת האבטחה יש היום בישראל מעל 44,000 בעלי רישיון ארגוני הפועלים בלמעלה מ-6,700 אתרים המאובטחים, באופן קבוע או זמני, ע"י אותם מאבטחים חמושים.

אופן נשיאת הנשק הארגוני נחלק לשלושה:

  • "נוהל נשק צמוד" – המאבטח חתום על נשק אשר צמוד אליו לצורך עבודתו ובסיום המשמרת הוא יוצא עם הנשק לביתו ואמור להפקידו בכספת ביתית שאושרה לכך ע"י בעל הרישיון המיוחד.
  • "נוהל נשק עמדה" – עפ"י נוהל זה המאבטח חותם על נשק צמוד אך הוא אינו רשאי      לצאת עם הנשק לביתו. בסיום המשמרת הוא נדרש להפקידו בכספת הממוקמת במקום העבודה.
  • "נוהל העברה חמה" – המאבטח מקבל הרשאה למספר כלי נשק המוצמדים למקום העבודה והוא רשאי לחתום על כל אחד מהכלים הללו לצורך מילוי תפקידו. בבואו לעבודה הוא יחתום על אחד או יותר מאותם כלים ובסיום המשמרת יבצע העברה למאבטח שבא להחליפו במשמרת.

נכון להיום, למעלה מ-50% מהאתרים המאובטחים פועלים עפ"י נוהל נשק עמדה ו/או נוהל העברה חמה כאשר בפועל לבעל הרישיון המיוחד אין פיקוח בזמן אמת על המתבצע באתר. על מנת לתת בידי בעל הרישיון המיוחד כלי לפיקוח ובקרה בזמן אמת פיתחה "רובין פיתוח מערכות מידע" אתGUN WATCH .

GUN WATCH הינה תוספת (מודול) לתוכנת "ביטחונית און ליין", שהינה גרסת ה"ענן" של תכנת "ביטחונית" הוותיקה אשר קיימת היום ברוב חברות האבטחה הגדולות בישראל ונועדו לצורך ניהול מערך הנשק הארגוני ופיקוח על תיקי העובדים, ההכשרות והרענונים.

"GUN WATCH" פועלת מכל מחשב המחובר לרשת האינטרנט והיא נועדה לתת מענה לחמישה אתגרי פיקוח ובקרה:

  1. מעבר מרישום ידני ב"יומני נשק" לרישום ממוחשב ובזמן אמת.
  2. זיהוי חד ערכי של מוסר ומקבל כלי הנשק.
  3. יכולת בדיקה ממוכנת ובזמן אמת לכלל מסמכי מקבל הנשק (לוודא תקינות).
  4. מתן התראות למאבטחים על מועד מתקרב לחידושי רישיונות, הצהרות בריאות, הכשרות ועוד.
  5. מתן התראה בזמן אמת לבעל הרישיון המיוחד או נציגו על כל תקלה בהעברת הנשק באתר.

כיצד פועלת תוכנת GUN WATCH" "?

שלב ראשון – פתיחת התוכנה והזדהות : על מסך המחשב יופיע "אייקון" (תמונה) לפתיחת המערכת.

עם פתיחתה תופיע על המסך ההנחיה:" לביצוע זיכוי נא להעביר רישיון ארגוני של המורשה החתום על כלי הירייה" (מאבטח שבידו רישיון זמני בלבד יוכל בשלב זה להקיש ידנית את מספר ת.ז וקוד אישי לזיהוי). בהתאם לפרטי בעל הרישיון הארגוני תזהה המערכת את "יומן הנשק" הממוחשב בו חתם המאבטח על הנשק אותו הוא נושא ושאותו הוא מבקש להעביר למאבטח שבא להחליפו.

שלב הזיכוי של מוסר הנשק והחתימה של מקבל הנשק (המאבטח הנכנס למשמרת).

בשלב זה יופיע על מסך המחשב "יומן הנשק" הרלוונטי עם פרטי המאבטח החתום על כלי הנשק אותו הוא מבקש להעביר לאדם שבא להחליפו וכן ההודעה הבאה:

"לביצוע החתמה על כלי ירייה נא להעביר רישיון ארגוני בתוקף של המורשה". המאבטח המבקש לקבל לידיו את כלי הירייה יעביר את רישיונו הארגוני בקורא הכרטיסים ויקליד קוד אישי.

לאחר הקלדת הקוד האישי יסתיים תהליך "העברת הנשק" וברישום וביומן הנשק יופיעו פרטי המאבטח שהזדכה ופרטי המאבטח שקיבל לידיו את הנשק.

התראת פיקוח ובקרה

ליאור רובין, מנכ"ל "רובין פיתוח מערכות מידע" אשר פיתח את התוכנה מוסיף: "לבקשת לקוחותינו הוספנו מנגנוני בקרה ופיקוח אשר יסייעו, הן לבעל הרישיון המיוחד, הן לממונה באתר והן למאבטחים עצמם. לדוגמא: עם העברת רישיונו בקורא המותקן במחשב יקבל המאבטח התראה במצבים הבאים: במידה ומועד חידוש הרישיון, מועד ביצוע מטווח או מועד הרענון קרבים, דוגמא נוספת היא קבלת התראה בדבר תוקף הצהרת הבריאות של המאבטח, בנוסח הבא: 'תוקף הצהרת הבריאות עתיד להסתיים בעוד 30 יום. עליך לדאוג להצהרת בריאות חדשה'."

מערכת פיקוח ובקרה בזמן אמת:

במידה ומסיבה כלשהי לא רשאי המאבטח הנכנס למשמרת לקבל לרשותו את כלי הירייה המבוקש, לדוגמא: פג תוקף ההרשאה אותה קיבל מבעל הרישיון המיוחד, אי ביצוע רענון במועד או בשל פסילה שהגיעה מאגף כלי ירייה/ משטרת ישראל וכדומה, לא תאפשר המערכת את השלמת הפעולה ואף תתריע בזמן אמת (באמצעות E-mail), בפני מנהל האתר ובפני בעל הרישיון המיוחד.   

לסיכום,

אין ספק שפתרון חדש זה מביא בשורה אמיתית לעולם הנשק ובפעם הראשונה יהיה בידי בעל הרישיון המיוחד כלי פיקוח ובקרה לתחום שכל כך היה חסר. יש לזכור כי "נוהל נשק צמוד" למעשה בוטל לפני מספר שנים, אך בשל המצב הביטחוני מקבל מדי מספר חודשים "החרגה" ע"י השר לביטחון הפנים. לאור המצב הביטחוני היום ישנה סבירות רבה כי החרגה זו תבוטל ועשרות אלפי מאבטחים יעברו לנוהל "העברה חמה". חברת רובין מסרה כי לאור הדרישה לממשק בין GUN WATCH לבין "ביטחונית" הוותיקה ייבנה בחודש הקרוב ממשק ייעודי גם לכך.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים. רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.